وضعیت قاچاق انسان در ایران در گزارش سالیانه آمریکا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، گزارش سالیانه‌ی وزارت خارجه آمریکا در زمینه قاچاق انسان بار دیگر به طرح مسئله جدا کردن کودکان از والدین مهاجر غیرقانونی در ایالات متحده آمریکا دامن زده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرده که بر اساس شواهد، کودکانی که بدون همراهی والدین سعی در عبور غیرقانونی از مرزها دارند، طعمه‌ی قاچاقچیان انسان می‌شوند. این امر سوالات زیادی را پیرامون سیاست ترامپ مبنی بر جداسازی کودکان مهاجر غیرقانونی از والدینشان در مرز مکزیک دامن زده است.

در “گزارش قاچاق انسان ۲۰۱۸” از جمهوری اسلامی ایران انتقاد شده که کودکان افغان را به جبهه‌های جنگ سوریه اعزام می‌کند.

در کنار ایران از کشورهای دیگری نیز نام برده شده است که کودکان را به جبهه‌های جنگ اعزام می‌کنند. این کشورهای عبارتند از: نیجریه، سومالی، سودان جنوبی، سوریه، یمن، برمه، جمهوری دمکراتیک کنگو، عراق، مالی و نیجر.

در این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی ایران نوجوانان افغان ساکن ایران را به “اجبار” به جبهه‌های جنگ سوریه اعزام می‌کند.

در این گزارش همچنین به حمایت مالی جمهوری اسلامی از نیروهای شبه‌نظامی در عراق اشاره شده که کودکان را برای جنگ به خدمت گرفته‌اند.

پیش از این در گزارش‌های سازمان‌‌های حقوق بشر آمده بود که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی کودکان و نوجوانان افغان را در قالب “لشکر فاطمیون” به سوریه اعزام می‌کند. بسیاری از این کودکان در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند.

رفتن به نوار ابزار