وزیر دادگستری ترکیه: نمی توان بر ماجرای قتل جمال خاشقجی سرپوش گذاشت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوزعبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار اهل عربستان سعودی اظهار داشت: در این رابطه کسی نمی تواند از مسئولیت خود شانه خالی کند. این مساله به قدری جهانی شده است که نمی توان بر آن سرپوش گذاشت.

وی در ادامه تصریح کرد: انتظار داریم مقامات سعودی در این زمینه همکاری نزدیکی نشان دهند. چرا که برای آشکار شدن تمامی ابعاد این ماجرا همکاری و کمک آنها لازم است.

وزیر دادگستری ترکیه در ادامه گفت: دادستانی سوالات مکتوب در ارتباط با قتل خاشقجی ارائه کرده ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است. منتظریم تا هرچه زودتر به این سوالات پاسخ داده شود. دستگاه قضایی ترکیه نیز برای پیدا کردن جواب این سوالات، بازجویی و تحقیقات خود را گسترش داده است.

گل در رابطه با احتمال رفتن دادستان پرونده جنایت خاشقجی به عربستان سعودی اعلام کرد: بستگی به نظر دادستان دارد اما به نظر می‌رسد که نیازی به این موضوع نباشد. زیرا جنایت در ترکیه اتفاق افتاده و تا زمانیکه سوالات ترکیه پاسخ داده نشود پرونده وارد مرحله دیگری نمی‌شود.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر گذشته به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرد که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی از ترکیه رفته‌اند.

عربستان سعودی روز شنبه 20 اکتبر 2018 طی بیانیه‌ای کشته‌شدن خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی مدعی شده که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.