وزیر خارجه فرانسه امشب وارد تهران میشود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امشب به تهران سفر می‌کند.

لودریان قرار است فردا (دوشنبه) با حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار کند. وزیر خارجه فرانسه فردا بعدازظهر نمایشگاه لوور در تهران را با حضور «ژان لوک مارتینز» رئیس موزه لوور در موزه ملی ایران افتتاح خواهد کرد.

وزیر خارجه فرانسه هشتم اسفند در مسکو و در جمع خبرنگاران از سفرش به تهران خبر داد و گفت: دوشنبه هفته آینده به تهران می‌روم تا با مقامات ایران دیدار و گفت‌و‌گو کنم. بحث با مقامات ایرانی درباره توافق هسته‌ای وین مهمترین محور سفر من به تهران است. پیش از این لو دریان قرار بود در ماه دی به تهران سفر کند که این سفر به تعویق افتاد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه هفتم اسفند ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره زمان سفر وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه این سفر در دستورکار است و به زودی انجام می‌شود، به تاریخ دقیق این سفر اشاره‌ای نکرد و افزود: امیدواریم هر چه زودتر ایشان در تهران باشد.

وی افزود: با توجه به نوع رابطه ما با فرانسه و اهمیت فرانسه در اروپا موضوعات بسیاری در دستورکار دو کشور است برای رایزنی و تبادل نظر و صحبت در حوزه‌های مسائل دوجانبه و به خصوص همکار‌ی‌های اقتصادی که روند رو به رشدی را طی می‌کند و همچنین مسائل سیاسی دوجانبه و موضوعاتی که می‌تواند در حوزه غرب آسیا، خاورمیانه و خلیج فارس مطرح باشد و همچنین تحولات جهانی و مسائل اروپا و آخرین تحولات اتحادیه اروپا و موضوعاتی که برای دو طرف می‌تواند از جذابیت و کیفیت لازم برخوردار باشد.

پیش از این عنوان شده بود که سفر لودریان به تهران برای آماده سازی سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران است و برخی رسانه‌ها از طرح شروطی توسط ماکرون برای سفر به ایران خبر داده بودند. با این وجود قاسمی افزود: این سخن غلطی است و هنوز تاریخی برای این این سفر مشخص نشده و قرار بود بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه در این باره تصمیم گیری و تفاهم شود و بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه، می‌توانیم بیشتر در این زمینه صحبت کنیم.

رفتن به نوار ابزار