وزیر خارجه آلمان خواستار “گفت‌وگوهایی صریح و جدی” با حکومت ایران شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان خواهان “گفت‌‌وگوهای صریح و جدی” با ایران شده است. او همچنین در مورد استفاده‌ی ابزاری از اعتراض‌های خیابانی ایران در عرصه سیاست خارجی هشدار داده است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگویی با نشریه‌ی “بیلد آم‌زونتاگ” در باره رویدادهای اخیر ایران و اعتراض‌های خیابانی در این کشور که مرگ ده‌ها نفر و بازداشت‌ها صدها تن را در پی داشت، موضع‌گیری کرد. وزیر خارجه آلمان هشدار داد که از درگیری‌های داخلی ایران نباید در عرصه سیاست بین‌الملل استفاده‌ی ابزاری شود. او در عین حال خواستار “گفت‌وگوهایی صریح و جدی” با حکومت ایران شد. گابریل تصریح کرد که با ایران باید در مورد “نفوذ مسئله‌ساز جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین برنامه موشکی این کشور” صحبت شود.

پیش از آن نیز امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اظهارات مشابهی در مورد برنامه موشکی ایران ابراز کرده بود. ماکرون روز پنجشنبه گذشته (۴ ژانویه / ۱۴ دی) خواهان برقراری گفت‌وگو با ایران شده بود با این هدف که “برنامه موشکی ایران به حجم و ابعاد کاملا ضروری محدود شود”. رئیس جمهوری فرانسه همچنین تصریح کرده بود که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی با توافق‌نامه‌ای الحاقی در مورد نقش ایران در منطقه تکمیل شود. به گفته‌ی ماکرون ایران با عملکرد خود در عراق، سوریه، لبنان و یمن دست کم باعث ادامه‌ی تنش در منطقه می‌شود.

رفتن به نوارابزار