وزیر ارتباطات ایران: اگر مدیر تلگرام نپذیرد فعالیت این اپلیکیشن متوقف خواهد شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) وزیر ارتباطات ایران گفته است که با شورای امنیت ملی ایران صحبت شده است که پس از بازگشت آرامش، فعالیت برخی شبکه های مجازی از سر گرفته شود.

با این وجود، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته است که اگر مدیر تلگرام به خواست مردم احترام نگذارد، فعالیت این اپلیکیشن در ایران متوقف خواهد شد. او افزوده است که با مدیر تلگرام مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت این شبکه در ایران منوط به حذف ”کانال‌های تروریستی” است. به گفته او مستندات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تلگرام به مقررات خود درباره منع خشونت پایبند نیست و “کانال‌های متعددی مردم را به آتش زدن منازل مردم و مسئولان، حمله به تکایا و اماکن مذهبی و دولتی و مراکز نظامی تشویق می‌کنند”.

تلگرام بیش از چهل میلیون، یعنی نصف جمعیت ایران، در این کشور کاربر دارد و مردم برای تعقیب اخبار اغلب از این شبکه اجتماعی مجازی استفاده می کنند. این شبکه مجازی در روزهای اخیر برای ممانعت از انتشار اخبار اعتراضات ضد حکومتی در ایران فیلتر شد. کانال خبری ”آمدنیوز” که اصلی ترین شکل دهنده و منتشرکننده اعتراضات است، اصلی ترین مشکل حکومت ایران با مدیران این شبکه اجتماعی است.

آذر جهرمی در این باره گفته است که ما ابتدا بنا داشتیم که شبکه های اجتماعی را حفظ کنیم، ما با همان صلاح شورای امنیت کشور با مدیر پیام رسان تلگرام مکاتبه کرده و از وی درخواست کردیم بنابر مدارکی که موجود است فعالیت این کانال را متوقف کنند و وی نیز سه کانال از مجموعه این کانال ها بست اما مجدد این کانال ایجاد شد و با توجه به ضعف نقاط مرجع خبری در کشور ما، هجوم مردم به سمت اینکه بخواهند بدانند چه خبر است و اطلاعات چگونه است، مراجعات زیاد شد.

پس از مسدود شدن کانال تلگرامی آمدنیوز در روزهای اخیر، مدیران این کانال با ایجاد کانالی با نام ”صدای مردم” مخاطبانی حتی بیشتر از کانال قبلی جمع کردند. آمد نیوز به دلیل اشاعه رفتار خشونت آمیز و آموزش ساخت بمب دستی مسدود شده بود. مسئولین ایران از مدیر تلگرام خواسته بودند که صدای مردم را نیز مسدود کنتد که پس از مخالفت مدیران این شبکه آن را کامل فیلتر کردند. پاول دوروف، مدیر تلگرام نیز روز یکشنبه ۱۰ دی در تویتتر خود اعلام کرد که مقام‌های ایران به خاطر رد درخواست مسدود کردن کانال مورد نظرشان، در حال فیلتر کردن تلگرام هستند.

وزیر ارتباطات ایران مدیر تلگرام را متهم کرده است که علیرغم تعهداتی که خودشان دارند به مقررات خود پایبند نبود وهمکاری نکرد. جهرمی گفته است که بعد از برگشت آرامش، از شورای امنیت کشور پیگیری کردیم که در نقاطی که آرامش بازگشته است، اجازه داده شود که فعالیت برخی از شبکه‌های مجازی از سر بگیریم.

مدیر تلگرام درباره فیلتر این شبکه در ایران گفته است که تعجب برانگیز است که ”واتس اپ” فیلتر نمی شود ولی ما فیلتر می شویم.

براساس گزارشهای رسمی در ایران دستکم۲۱ نفربر اثر این اعتراضات در ایران کشته شدهاند. همچنین گزارشها حاکی از آن است که درحدود ۱۰۰۰ نفر نیز بازداشت شدهاند. از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض ها در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر ایران سر دادند.