ورود تیم تحقیقاتی ترکیه به قطب جنوب

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) گروه علمی-تحقیقاتی ترکیه در چارچوب سومین سفر علمی بین المللی به جنوبگان، پس از طی مسیری طولانی به قطب جنوب رسیدند.

سفر این پژوهشگراان به قطب جنوب با حمایت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و زیر نظر وزارت صنعت و فناوری ترکیه و مرکز تحقیقات قطبی دانشگاه فنی استانبول انجام می شود.

اولین ایستگاه این تیم 17 نفره که روز 29 ژاویه از استانبول راه افتاده اند، شهر سائوپائولو پایتخت برزیل بود. آنان سپس وارد شیلی و شهر پوئرتو ویلیامز این کشور شده و مورد استقبال فرماندار این شهر قرار گرفتند.

تیم علمی-تحقیقاتی ترکیه پس از دو روز اقامت در این شهر پس از پروازی دو ساعته به جزیره کینگ جرج در قطب جنوب رسیدند.

آنها 46 کیف و کوله حاوی لوازم تحقیقاتی به وزن 1.5 تن را با خود حمل می کنند و به منظور یک پژوهش 30 روزه وارد کشتی تحقیقانتی «بتانزوس» شدند.

گفتنی است در این سفر؛ 25 نفر؛ شامل 17 ترک و 8 تبعه خارجی 30 روز در قطب جنوب به تحقیق و پژوهش خواهند پرداخت. ترکیه همچنین جهت زمینه‌سازی برای تاسیس یک پایگاه موقت علمی در جزیره (Horseshoe) یک اردوگاه علمی برپا خواهد کرد.

با این سفر ترکیه که به عنوان «ناظر» در سیستم پیمان جنوبگان حضور داشت، به هدف خود به منظور رسیدن به موقعیت «کشور مشاور» نزدیک‌تر خواهد شد. از سوی دیگر اداره کل هواشناسی ترکیه نیز در این قاره دو ایستگاه نظارت هواشناسی راه اندازی خواهد کرد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار