وحشت تهران از الحاق آستارا به اردبیل آذربایجان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ حکومتهای فارس گرای ایران که در یکصد سال اخیر کمر به تجزیه آذربایجان جنوبی بسته اند از الحاق آستارا به اردبیل واقع در شرق آذربایجان بسیار نگران هستند.

به دنبال مطالبه عمومی برای الحاق آستارا به اردبیل و همچنین بازگشت تمامی اراضی تاریخی آذربایجان از کرج تا اراک و از مغان تا همدان٬ حکومت تهران دچار وحشت شده و از ترس اینکه بازگشت آستارا به آغوش آذربایجان دومینوی بازگشت اراضی تاریخی آذربایجان را ایجاد کند٬ به صورت مزورانه ای در زمین گیلان با نام گیلهای غیور و  خوش نیت در حال بازی کردن است تا هم ادامه تجزیه آذربایجان را فراهم کند و هم دو همسایه تاریخی٬ برادر و دوست گیلان و آذربایجان را با یکدیگر رودرو کند.

مشاور عالی شهرداری رشت، در واکنش به مطالبه الحاق مجدد آستارا به استان اردبیل، خواستار ورود دستگاه های امنیتی حاکمیت به موضوع شد.

مختار جباری؛ مقام دوم شهرداری رشت؛ با انتشار یک یادداشت تحت عنوان «در برابر صدای الحاق آستارا به اردبیل چه بايد کرد؟» اعتراض تُرکان آذربایجان و اقدامات اخیر حرکت ملی آذربایجان را در تضاد با زیاده خواهی مقامات گیلان نامید.

وی در این یادداشت آورده است: «پيشنهاد می‌شود استاندارى گيلان برای حفظ منافع استان وارد عمل شود. دستگاه‌های امنيتى استان نیز بايد تحليل امنيتى خود را از عواقب مطالبه الحاق آستارا به اردبیل، و برآوردهاى امنيتى خود ارايه دهند.»

مختار جباری در بخش دیگر از اظهاراتش تاکید دارد باید با انجام یک مطالعه نشان دهیم که دیدگاه مردم آستارا در الحاق به استان اردبیل منفی است. حال اینکه شهروندان آستارا به دفعات خواستار الحاق به استان اردبیل شده‌اند. در حال حاضر بیشترین مراجعات مردم آستارا به استان اردبیل است.

این اظهار نظر برخلاف واقعیت موجود است. مردم آستارا خود راغب هستند تا مجددا به اردبیل ملحق شوند. مردم این شهرستان حتی برای درمان و خرید و تامین بسیاری از مایحتاج خود به دلیل مسافت کم به اردبیل سفر می‌کنند.

جباری همچنین درباره راهکار و چگونگی سرکوب مطالبه الحاق آستارا به اردبیل نیز می‌نویسد: «استاندارى گيلان بايد از طريق نمايندگان و وزارت كشور بدنبال تصويب قانونى در مجلس باشند كه طرح موضوعات الحاق و يا انفكاک يك منطقه جغرافيايى در كشور پيش از طرح در مواضع عمومى در مجارى تخصصى برآوردهاى اوليه آن انجام شود، چرا كه عموما اين مباحث در بطن خود چالش هاى امنيتى و قوميتى را بدنبال دارند.»

مشاور عالی شهرداری رشت، همچنین خواستار تغییر ساختار “اداری و مدیریتی” به عبارت دیگر انتصاب افراد غیربومی برای اداره شهرستان آستارا شده است. اظهارات وی در قالب یک یادداشت و در وبسایت خبری «گیل نگاه» نشر یافته است.

عمق روابط مردم تُرک شهرستان آستارا با مردم استان اردبیل در جنبه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… بر کسی پوشیده نیست. اشتراکات زبانی، فرهنگی و حتی پیوندهای مستحکم و تاریخی خانوادگی بین تعداد قابل توجهی از مردم این دو خطه بر همگان آشکار بوده و اقتصاد آستارا و اردبیل به نوعی به هم گره خورده است.

تمام شاخص‌های موجود، الحاق آستارا به اردبیل را تایید می‌کند. حال اگر مواردی همچون اشتراکات فرهنگی-زبانی دوطرف، نقش تاریخی دو شهر در منطقه، مراجعه مستمر مردم آستارا به اردبیل و نه رشت، جهت بهره‌مندی از امکانات درمانی، آموزشی و … را به موضوع حاضر بیفزاییم، الحاق آستارا به اردبیل امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

در این خصوص، ماده 10 قانون تقسیمات کشوری ایرن صراحتا اعلام می‌دارد: دولت موظف است با حفظ جهات سیاسی اجتماعی هر روستا را به نزدیکترین مرکز دهستان و هر دهستان را به نزدیکترین مرکز بخش و ‌هر بخش را به نزدیکترین مرکز شهرستان و هر شهرستان را به نزدیکترین مرکز استان منضم نماید.

با توجه به اینکه فاصله آستارا تا اردبیل 70 کیلومتر و تا مرکز استان گیلان یعنی رشت، نزدیک به 180 کیلومتر است، عملا بحث الحاق مجدد کل شهرستان آستارا به استان اردبیل دارای توجیه منطقی و پشتوانه قانونی است.

شهرستان آستارا از پدید آمدن نخستین تقسیمات، جزئی از آذربایجان جنوبی بوده است. تا اینکه در سال 1337 صرفاً با در نظر گرفتن مصالح مردم آستارا، نظیر مسافت طولانی آستارا تا تبریز، نبود زیرساخت‌های لازم در منطقه و کیفیت نامناسب جاده حیران و… از استان آذربایجان‌شرقی (وقت) جدا و به گیلان ملحق شد.

رفتن به نوار ابزار