واکنش کشورهای مختلف نسبت به آغاز جنگ تجاری آمریکا با اروپا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، “ویلبر راس” وزیر تجارت آمریکا دیروز(10 خردادماه) اعلام کرد: تعرفه‌های جدیدی بر واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد.

اعمال تعرفه های سنگین آمریکا در زمینه فولاد و آلومینیوم واکنش اتحادیه اروپا و دیگر کشور ها را در پی داشته است.

در زیر به واکنش های مختلف در این رابطه پرداخته می شود:

فرانسه:

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی بادونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است: اعمال تعرفه ها از سوی آمریکا غیرقانونی است و اتحادیه اروپا به آن پاسخ مناسب خواهد داد.

امانوئل مکرون پیشتر نیز اظهار داشته بود: اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم با قوانین تجارت بین المللی که آمریکا، فرانسه و اروپا با آن موافقت کرده اند، مطابقت ندارد.

“برونو لو میر” وزیر اقتصاد فرانسه نیز گفته است: این کاملا به خواست مقامات دولت آمریکا بستگی دارد که آیا می خواهند با بزرگترین شریک خود یعنی اروپا وارد درگیری تجاری بشوند یا نه .

کانادا:

همچنین “جاستین ترودو” نخست‌وزیر کانادا نیز گفته است: دولت آمریکا متاسفانه امروز دست به اقدامی زد که واکنش متقابل در پی خواهد داشت.

وی در ادامه  افزایش تعرفه بر فلزات توسط دولت آمریکا را کاملا غیرقابل قبول عنوان کرده است.

اتحادیه اروپا:

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم اظهار داشته است: نسبت به این تصمیم آمریکا شکایت کرده و از نهادهای مرتبط با سازمان تجارت جهانی،‌ این شکایت را دنبال می‌کند.

اقتصاددانان:

رویترز نوشته است: گروهی از اقتصاددانان معتقدند، وضعیت کنونی می‌تواند به یک جنگ تجاری با اتحادیه اروپا منتهی شود. این اقتصاددانان دستور هفته گذشته دونالد ترامپ برای تحقیق و تفحص در مورد واردات خودرو و کامیون به آمریکا را زمینه‌ساز اعمال تعرفه‌های جدید دانسته‌اند.

 

 

رفتن به نوار ابزار