واکنش واشنگتن به اظهارات مسکو

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در نشست خبری خود در واکنش به اظهارات سرگئى لاوروف مبنی بر «اقدامات تحریک آمیز آمریکا در سوریه»، گفت: «توضیحات اخیر روسیه نه تنها مفید بلکه تبلیغاتی هم است. مسکو تلاش می کند میان دو متحد ناتو يعنى ترکیه و آمریکا اختلاف بياندازد».

گفتنی است لاوروف، اخير با انتقاد از طرح آمریکا برای ایجاد نیرویی در مرزهای ترکیه و عراق در سوریه و ایجاد نیروی جایگزین تروریست های پ.ک.ک/پ.ی.د) گفته بود: آمریکا نمی تواند تحولات سوریه را درک کند و عمدا دست به اقدامات تحریک‌آمیز می‌زند.

نائورت همچنین با اشاره به دیدار مولود چاووش‌اوغلو، و رکس تیلرسون درباره عملیات شاخه زیتون در عفرین گفت: “این دیدار بسیار جدی و واضح بود. ما نگرانی های بسیار جدی داریم. سه تماس تلفنی تلفنی که در این اواخیر صورت گرفت كه اثبات این موضوع است”.

هدر نوئرت همچنین با طرح ادعایی مبنی بر اینکه پیش از این «ثبات نسبی در منطقه» عفرین برقرار بود، گفت:”در حال حاضر هیچ چیزی به نام «ثبات نسبی» وجود ندارد، ما نگرانی بسیار جدی داریم. ما نگرانی های ترکیه در مورد پ.ک.ک را درک می کنیم. هرکس باید بر داعش تمرکز کند. جایگزینی کردها به جای داعش یکی از اهداف بسیار مشکل ماست”.