واکنش روسیه به اولتیماتوم ۶۰ روزه آمریکا: واشنگتن دنباله بهانه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) روسیه آمریکا را به بهانه‌جویی برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد.

کاخ کرملین روز چهارشنبه ۱۴ آذر با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به مهلت ۶۰ روزه آمریکا به روسیه برای پایان دادن به «نقض» پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کاخ سفید را متهم کرد که خود به دنبال بهانه‌ای برای خروج از این پیمان است.

وزارت خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه ۱۴ آذر اعلام کرد که آمریکا هیچ مدرکی دال بر اینکه روسیه مفاد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای را نقض کرده باشد ندارد. در عین حال روسیه تاکید کرد حاضر است در این خصوص با آمریکا گفتگو کند.

ایالات متحده روز ۴ دسامبر/۱۳ آذر به روسیه یک اولتیماتوم ۶۰ روزه برای پایان بخشیدن به آنچه «نقض» این پیمان نامیده، داده است. همچنین واشنگتن تهدید کرده در صورتی که روسیه به این اولتیماتوم عمل نکند ایالات متحده ظرف مدت ۶ ماه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج خواهد شد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری در روز چهارشنبه اعلام کرد که سفارت آمریکا در مسکو، بعد از ظهر روز سه‌شنبه طی یادداشتی به اطلاع روسیه رسانده که این کشور از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج خواهد شد مگر اینکه روسیه با درخواست‌های آمریکا موافقت کند.