واکنش ترکیه به توافق تروریستهای داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوریه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای در واکنش به توافق دو گروه تروریستی داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوریه اعلام کرد: وقتی برای مبارزه با گروه تروریستی از یک گروه تروریستی دیگر استفاده می شود، نتیجه آن، همکاری و توافق آن‌ها می شود.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است:

«در حالی که عملیات پاکسازی داعش توسط ی.پ.گ/پ.ی.د شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه که خود را نیروهای دموکراتیک می داند ادامه دارد، این دو گروه با هم به توافق رسیدند.

بدین ترتیب تعداد زیادی داعشی از رقه خارج شدند. این یک فاجعه پندآموز است. هدف پ.ک.ک/ی.پ.گ، نه مبارزه با داعش، بلکه اقدامات غیرقانونی، اشغال اراضی و تغییر بافت جمعیتی منطقه است. اظهارات سخنگوی وزارت آمریکا مبنی بر آگاهی نسبت به این توافق و قبول آن باعث تاسف است».

گفتنی است اریک پاهون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در گفتگو با خبرنگار آناتولی در مورد توافق مخفیانه دو گروه‌ تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د و داعش اظهار داشت:

«ما در این توافق نقشی نداریم، اما این یک راه حل محلی برای مشکلات محلی است. همیشه در تمام زمینه ها با شرکا موافق نیستیم، ولی به اینکه آنها برای مشکلات خود راه حل پیدا کنند نیز احترام قائلیم.

به دلیل اینکه در رقه شمار غیرنظامیان زیاد است ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به راحتی نمی تواند حملات هوایی ترتیب دهد. به همین دلیل س.گ.د (پ.ی.د/پ.ک.ک) با داعش توافق کرده است.

این توافق از سوی شورای به ظاهر غیرنظامی که از طرف پ.ک.ک/پ.ی.د تشکیل شده است و همچنین روسای قبایل عرب انجام گرفته است.

هدف آن نیز خروج خانواده های شبه نظامیان داعش و غیرنظامیان از رقه است. همچنین فرصت مناسبی برای بازگرداندن برخی سوری ها که با داعش همکاری داشتند به زندگی عادی است».

براساس گزارش ماه گذشته خبرنگار آناتولی از منابع محلی، در پی دیدارهای یک هفته ای داعش و پ.ک.ک/پ.ی.د، جنگجویان بومی اجازه پیدا کردند تا رقه را ترک کنند. این شبه نظامیان به حومه دیرالزور منتقل شدند، اما جنگجویان خارجی داعش اجازه خروج نیافتند.

رفتن به نوار ابزار