واکنش اروپا به تصمیم ایران برای بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اتحادیه اروپا با اعلام این که تصمیم مقامات ایران برای بالابردن ظرفیت غنی سازی اورانیوم را در دست بررسی دارد از تهران خواست به تعهدات خود نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای پایبند بماند.

به گزارش یورو نیوز، ایران روز دوشنبه طی نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این سازمان را در جریان روند آغاز طرح بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی از طریق افزایش تعداد سانتریفیوژها قرار داده است.

این تصمیم که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه آن را رسانه ای کرد یک روز پس از درخواست علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی برای آماده کردن مقدمات بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم و رساندن این ظرفیت به ١٩٠ هزار سو صورت می‌گیرد.

مایا کوتسیانچیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در واکنش به تصمیم جدید تهران برای بازنگری در ظرفیت تولید اورانیوم، ضمن تاکید بر اینکه بروکسل تصمیم مقامات ایرانی را در دست بررسی دارد ، گفت: «ما تا زمانی که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند باشد به این توافقنامه وفادار خواهیم ماند.»

این مسئول اروپایی همچنین با اشاره به اینکه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای یازدهمین بار پایبندی ایران را به تعهدات در چارچوب برجام مورد تایید قرار داده، خاطرنشان کرد اروپا خواهان حفظ برجام است و در این راه مهیای دفاع از منافع خود در قبال تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا خواهد بود. خانم مایا کوتسیانچیچ در این زمینه تاکید کرد: «ما تمام تلاش خود را برای بهره بردن ایران از منافع توافق هسته‌ای به خرج خواهیم داد.»

رفتن به نوار ابزار