واکنشهای جهانی به حمله خونین علیه مسلمانان در نیوزیلند


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ضمن محکوم کردن شدید حملات تروریستی امروز به دو مسجد در نیوزیلند و اعلام همدردی با بستگان قربانیان اظهار داشت: گسترش و تشویق اسلام‌هراسی در جهان از محدوده آزار و اذیت فردی فراتر رفته و ابعاد کشتارجمعی یافته است.

اردوغان با بیان اینکه حملات تروریستی امروز به مساجد در نیوزیلند بر اساس برنامه‌ریزی طولانی مدت انجام گرفته است، تاکید کرد: لذا نمی‌توان آن‌ را ناشی از یک رفتار و تصمیم گیری ناگهانی دانست و بر آن سرپوش گذاشت.

وی ادامه داد: تمامی جهان به ویژه کشورهای غربی را برای اتخاذ تدابیر در برابر این روند خطرناک که تمامی بشریت را تهدید می کند، فرا می خوانیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: رویکرد مهلکی که ترکیه و شخص بنده را هدف قرار داده همانند سرطان در جوامع غربی در حال گسترش است.

تماس تلفنی چاووش اوغلو با همتای نیوزلندی خود

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در پی حملات تروریستی امروز به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند با وینستون پیترس، (Winston Peters) همتای نیوزیلندی خود تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش منابع دیپلماتیک، چاووش اوغلو در جریان این گفتگو مراتب تسلیت خود بابت این حملات تروریستی را به همتای نیوزیلندی خود ابراز کرد.

محکومین جنایت نیوزیلند از سوی «آیسسکو»

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی «آیسسکو» اعلام کرد قتل عام در مساجد نیوزیلند جنایت علیه بشریت و نتیجه اظهارات اسلام هراسانه است.

پوتین: مشمئز کننده بود

براساس بیانیه منتشر شده از سوی مرکز مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در واکنش به حملات تروریستی به مساجد در نیوزیلند اظهار داشت: حمله به غیرنظامیانی که برای دعا خواندن جمع شده‌اند، مشمئز کننده بوده و شوک بزرگی وارد کرد.

طبق این بیانیه، پوتین در ارتباط با حملات تروریستی فوق به جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند پیام تسلیت ارسال کرده است.

رئیس جمهور روسیه در این پیام ابراز امیدواری کرده عاملان و تمامی کسانی که در این جنایت دست دارند، مجازات شوند. 

پوتین همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حمله، برای مجروحان نیز آرزوی شفا کرد.

 اتحادیه اروپا حملات تروریستی در نیوزلند را محکوم کرد

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.

موگرینی در این بیانه ضمن عرض تسلیت به خانواده قربانیان این حمله اظهار داشت: حمله به عبادتگاه حمله به تمام بشریت است.

وی در ادامه بیانیه تصریح کرد: اتحادیه اروپا با نیوزلند اعلام همبستگی می کند. در این روزهای دشوارآماده همکاری در تمام زمینه ها به ویژه مبارزه با تروریسم هستیم.

دونالد تاسک رئیس شورای اروپا نیز در توئیتر خود نوشت: حمله خائنانه در کرایست‌چرچ هیچ گاه به رویکرد مسالمت آمیز نیوزلند آسیب وارد نخواهد کرد. 

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا نیز اظهار داشت: نطق انسان در برابر تصاویر حملات تروریستی در نیوزلند کور می شود. نژادپرستی، نفرت ودیوانگی، نمازگزاران در مسجد را هدف قرار داد.

گفتنی است، در حملات تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند، دست‌کم 49 نمازگزار حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. 

ناتو حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: “حملات تروریستی وحشتناک به مساجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند را به شدت محکوم می کنم”.

استولتنبرگ در این پیام ضمن همدردی با خویشاوندان قربانیان این حملات، اظهار داشت: “ناتو برای حفاظت از ارزش‌های مشترک و جوامع باز در کنار نیوزلند به عنوان دوست و شریک‌ما قرار دارد”.

گفتنی است، براساس آخرین آمار دست‌کم 49 نمازگزار در حمله مسلحانه تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

ایران محکوم کرد

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به حملات تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: “مصونیت‌ها در راستای ترویج نژادپرستی در «دموکراسی‌های» غربی، منجر به این می‌شود: در فلسطین قلدرهای اسرائیلی با ورود به مسجد به مسلمانان اهانت می کنند؛ تروریست‌ها در نیوزیلند، کشتار 49 مسلمان را پخش زنده می‌کنند”.

ظریف همچنین تاکید کرد: “تزویر و دورویی غربی‌ها در حمایت از اسلام هراسی به نام “آزادی بیان” باید متوقف شود”.

گفتنی است دست‌کم 49 نمازگزار در پی حمله تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.