واکنشهای اتحادیه اروپا و امریکا به شهرک سازیهای اسراییل

دفتر مطبوعاتی فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی با انتشار بیانیه ای ضمن یادآوری تصویب ساخت بیش از 1500 شهرک جدید در قدس توسط مقامات اسرائیلی در اوایل هفته جاری اعلام کرد که این شهرک‌ها تا محله فلسطینی نشین شیخ جراح ادامه خواهند داشت و مقامات اتحادیه اروپا از اسرائیل می خواهند این تصمیم خود را بازنگری کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: “سیاست ساخت شهرک های جدید مغایر قوانین بین المللی است. ادامه آن به روند راه حل دو دولتی برای حل مسئله اسرائیل- فلسطین آسیب خواهد رساند.”

اتحادیه اروپا خواستار تمرکز طرفین بر راه حل دو دولت در چارچوب “مذاکرات معنادار” است.

در این بیانیه تاکید شده که تحقق خواسته های مشروع هر دو طرف منوط به انجام مذاکره بوده و اتحادیه اروپا به همراه سایر شرکای بین المللی و منطقه ای خود آماده ارائه حمایت‌های لازم در این زمینه است.

همچنین نائورت هیدرت سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: “شهرک های جدید اسراییل می تواند مانعی برای ایجاد صلح محسوب شود.”

نائورت هیدرت در خلال کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در محل وزارت خارجه آمریکا، در مورد تصمیم اسراییل در زمینه ساخت شهرک های جدید، بحران میان قطر و برخی از کشورهای عربی و آخرین تحولات سوریه اظهاراتی بر زبان راند.

وی تصمیم اخیر اسرائیل برای ساخت شهرک های جدید را اقدامی درست ارزیابی نکرد و گفت:” فعالیتهای ذیربط با ساخت شهرکهای جدید در اسراییل می تواند مانعی برای صلح باشد، این اولویت ما است و ما به این اولویت ادامه خواهیم داد.”

هیدرت افزود:” مواضع رئيس جمهور ، دونالد ترامپ، در این خصوص بسیار روشن است و تغییر نیافته است. ادامه بدون محدودیت ساخت و ساز شهرکهای یهودی نشین به معنی خروج از راه صلح می باشد.”

همچنین  نائورت هیدرت گفت که ایالات متحده برای حل بحران جاری بین قطر و برخی کشورهای عربی تلاش خود را ادامه خواهد داد.

وی افزود:” از ادامه بحران میان قطر و برخی دیگر از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، بسیار نگران هستیم.”

هیدرت با بیان اینکه این بحران میتواند برای هفته ها و شاید ماهها ادامه داشته باشد تصریح کرد:” با کشورهای درگیر در بحران در حال گفتگو هستیم.”

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین با بیان اینکه  امکان همکاری با روسیه همچنان ممکن است افزود:” هر دو کشور در موضوع محوری مبارزه با تروریسم همفکر هستند و در این راستا میتوانند با همدیگر همکاری کنند و به گفتگو با هم در این زمینه ادامه دهند.”

وی تصریح کرد که سیاست اصلی آمریکا در سوریه تامین ثبات است و در این راستا در حال بررسی احتمال همکاری با روسها هستیم.

رفتن به نوار ابزار