واردات نفتی ژاپن از ایران از سرگرفته می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) هیروشیگه سکو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن طی سخنانی در یک کنفرانس رسانه‌ای در توکیو اعلام کرد که این کشور به واردات نفت خام از ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش روزنامه ماينيتشی، سکو با یادآوری اینکه شرکت های ژاپنی واردات نفت خام از ایران را به علت تحریم های آمریکا به حالت تعلیق درآورده بودند، افزود: این شرکت ها به احتمال زیاد با استناد به تصمیم واشنگتن درباره معافیت ژاپن از تحریم نفتی ایران واردات از این کشور را از سر خواهند گرفت.

این وزیر ژاپنی از اظهار نظر در مورد میزان واردات نفت کشورش از ایران نیز خودداری کرد.

از سوی دیگر، شرکت نفت و انرژی « JXTG Nippon» ژاپن اعلام کرد که موضوع از سرگیری خرید نفت از ایران را برای بهره‌وری اقتصادی و تنوع بخشیدن به منابع تامین نفت در نظر داریم.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 5 نوامبر اعلام کرد که کشورهای چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه از تحریم واردات نفت از ایران معاف شده اند.

ژاپن طی ماه ژوئن از ایران روزانه 183 هزار بشکه نفت خام وارد کرده بود. اما این میزان را در ماه سپتامبر به 43 هزار بشکه کاهش داده و در ماه اکتبر نیز واردات نفت خام از ایران به طور کامل متوقف کرده بود.

گفتنی است مقامات توکیو به خاطر کسب معافیت از تحریم های ایران با مخاطبان آمریکایی خود مذاکرات متعددی انجام دادند.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار