واردات آب از ترکیه برای احیای دریاچه در حد صحبت و شوخی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: موضوع واردات آب از ترکیه برای احیای دریاچه اورمیه در حد صحبت بود و هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره آخرین اقدامات دولت برای کاهش ریزگردها در خوزستان اظهار کرد: موضوع ریزگردهای خوزستان با سایر مناطق تفاوت دارد و بودجه تعریف شده ای برای مهار ریزگردهای این استان وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای مقابله با کانون ریزگردها، 100 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است، گفت: با ستاد مبارزه با ریزگرد جلسه ای تشکیل دادیم و استاندار خوزستان را مسئول مبارزه با ریزگرد در خوزستان کردیم؛ همچنین قرار شد مطالعات تا پایان مردادماه تمام شود چرا که ریزگردها مطالعات جانبی نداشته اند. از طرفی عملیات اجرایی در خصوص مهار ریزگردها، نیز قرار است از اول شهریور ماه آغاز شود.

کلانتری افزود: عراقی ها تا حدودی در تالابهایشان آب رها کرده اند اما به طور کلی محوطه ای که ریزگردها از آنجا بلند می شود خیلی بیشتر  است؛ عراقی ها می گویند محدودیت امکانات دارند همانطور که ما با این محدودیت ها روبرو هستیم.

75 درصد پیشرفت در مهار آب های مرزی

عیسی کلانتری با اشاره به مهار آب های مرزی اظهار داشت: حدود 8.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی  برای این موضوع تخصیص یافته است؛ اکنون هم این کار به سرعت در حال انجام است و به طور کلی مشکل خاصی در مهار آب های مرزی نداریم و بیش از 75 درصد کارها در این بخش عملیاتی و اجرایی شده است.

کلانتری در مورد مشکل حقابه مرزی افغانستان و ایران گفت: طبق قرارداد 820 میلیون متر معکب آب در سال باید به ایران داده شود. افغانستان از اول سال مدعی است که به خاطر خشکسالی کمتر از 10 میلیون متر مکعب آب وارد شده است. این معظل بزرگی است که هم اکنون در سیستان و بلوچستان با آن روبرو هستیم.

وی در ادامه گفت: بارش ها در کشور نسبت به سال قبل 30 درصد کاهش یافته و در بعضی استانها مخصوصا شمال و شمال غربی کشور بارش ها نسبت به سال قبل بهبود داشته است. از طرفی بارش در جنوب و جنوب شرقی نیز نسبت به سال قبل بدتر شده است.

هنوز تصمیمی درباره واردات آب از ترکیه گرفته نشده است

کلانتری در خصوص وضعیت دریاچه اورمیه نیز گفت: خوشبختانه طبق آخرین آمار و بررسی های انجام شده عمق دریاچه نسبت به سال قبل 20 سانتی متر عمیق تر شده است و موضوع واردات آب از ترکیه برای احیای این دریاچه هم در حد صحبت بود و هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

رفتن به نوارابزار