هیلی: ایران پشت تمام بحرانهای خاورمیانه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نشست روز سه شنبه شورای امنیت، بار دیگر ایران را پشت بحرانهای خاورمیانه دانست.

نیکی هیلی رو سه شنبه اول اسفند گفت: به بحران‌های یمن، سوریه، لبنان، مصر و ریشه‌کن نشدن داعش نگاه کنید؛ در پشت بحران‌هایی که نام بردم، رژیم حامی تروریسم ایران قرار دارد ولی شما (اسرائیل) دموکراتیک‌ترین کشور خاورمیانه یعنی را عامل مشکلات می‌دانید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه‌ای با موضوع «شرایط خاورمیانه و فلسطین» برگزار کرد و در بخشی از آن، نیکی هیلی گفت خاورمیانه فقط فلسطین نیست و سازمان ملل در این مورد، به طرز فاحشی یکجانبه و به ضرر اسرائیل عمل می‌کند.

در این جلسه محمود عباس نیز سخنرانی کرد. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از شورای امنیت خواست کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند. عباس درباره موضع جدید آمریکا برای به رسمیت شناختن اورشلیم نیز گفت: در دیدارهایم با ترامپ آمادگی برای راهکار دو دولتی را تکرار کرده‌ام، اما موضع دولت آمریکا مشخص نیست.

نیکی هیلی در سخنان خود در واکنش به اظهارات عباس، از موضع او درباره اسرائیل به شدت انتقاد کرد و گفت: «زیاده‌خواهی، لفاظی‌های نفرت‌انگیز و تحریک به خشونت، برای فلسطینی‌ها هیچ دستاوردی جز سختی بیشتر نخواهد داشت.» به گفته هیلی، فلسطینی‌ها دو راه دارند. یا مذاکره و مصالحه است و یا اینکه وضع موجود. تاریخ نشان داده مذاکره راه موفق تری است وگرنه برای فلسطینی ها رنج و درد خواهد ماند.

سفیر آمریکا همچنین با اشاره به اظهارات عباس درباره به رسمیت شناختن اورشلیم نیز گفت، شما مجبور نیستید از این تصمیم خوشحال باشید اما باید بدانید این تصمیم ماست و تغییر نمی کند. در این نشست «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در سخنانی از وخیم بودن اوضاع انسانی در غزه گفت.

«دنی دنون» نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل نیز در سخنانی خطاب به محمود عباس گفت، شما بخشی از راه حل نیستید بلکه شما خود مشکل هستید.

رفتن به نوار ابزار