هیئت نظامی ترکیه با همتای ایرانی خود در تهران دیدار کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) روسای ستاد ارتش ایران و ترکیه در تهران دیدار کردند.

سرلشکر خلوصی آکار، رییس ستاد ارتش ترکیه که شب گذشته، یکشنبه در راس هیئتی نظامی وارد تهران شده بود، امروز صبح با سرلشکر محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دیدار کردند.

این دیدار از حدود یک ماه و نیم پیش که سرلشکر باقری به آنکارا سفر کرده بود برنامه ریزی شده بود.

این سفر باقری که در ۲۶ مرداد ۹۶ انجام گرفته بود، اولین سفر یک مقام نظامی در این سطح، به ترکیه در ۲۸ سال گذشته بود.

از جزییات این دیدار هیچ خبری منتشر نشده است اما گمانه زنی ها بر این است که دو طرف بر سر مسایل مربوط به رای گیری غیرقانونی اقلیم کرد شمال عراق و نیز مسایل سوریه بحث و هماهنگی هایی انجام دهند.

ایران و ترکیه به شدت با تجزیه عراق مخالف بوده و آمادگی خود را برای هر نوع همکاری در کنار حکومت بغداد اعلام کرده اند.

بر طبق اخبار منابع دو کشور ایران و ترکیه، در روزهای آتی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز قرار است به تهران سفری داشته باشد.

چهارشنبه هفته گذشته نیز سرلشگر عثمان الغانمی، رییس ستاد ارتش عراق از تهران دیدار کرد.

الغانمی قبل از این دیدار در آنکارا با همتای ترک خود دیدار کرده بود.

هفته پیش ارتش عراق و ترکیه مانور رزمی مشترکی را در امتداد مرزهای ترکیه با شمال عراق آغاز کردند و سه روز پیش نیز مانوری مشابه با ایران در مرز غربی ایران با این کشور آغاز شد.

یکشنبه هفته گذشته سوم مهر ۹۶، مسعود بارزانی رییس اقلیم کرد شمال عراق، به رغم تمام مخالفت های داخلی، منطقته ای و جهانی، اقدام به برگزاری رای گیری در این اقلیم و منطقی خارج از آن از جمله استان ترکمن نشین و نفت خیز کرکوک کرد که با واکنشهای شدید جهانی مواجه شد.

از آن تاریخ به این سو، مقامات هر سه کشور عراق، ترکیه و ایران آمادگی خود را برای مقابله با این رای گیری، حتی به صورت نظامی، اعلام کرده اند.

با وجود اختلافات نه چندان کم بین این سه کشور، هماهنگی های اخیر نشان از آن دارد که سه کشور در تصمیم خود بر حفظ یکپارچگی عراق کاملا هم نظر و مصر اند.

 

 

 

رفتن به نوار ابزار