هواپیماهای ایران به دو ناو ائتلاف در خلیج هشدار دادند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) محمود موسوی معاون عملیات ارتش و سخنگوی رزمایش مشترک محمد رسول‌الله اعلام کرد ایران در ساعات اولیه این رزمایش به دو فروند از ناوهای ائتلاف که به گفته او برای پایش به یگان‌های نیروی دریایی ارتش نزدیک شده بودند هشدار داده است.

محمود موسوی گفته است: بامداد امروز و در ساعات اولیه مرحله نمایش قدرت 2 فروند از ناوهای ائتلاف که به منظور پایش یگان‌های نیروی دریایی ارتش به محدوده رزمایش نزدیک شدند توسط پهپادهای این نیرو بصورت دقیق شناسایی و پس از اعلام به قرارگاه تاکتیکی رزمایش، هواپیماهای گشت و شناسایی با پرواز بر فراز ناوهای ائتلاف به آنها هشدار و این ناوها منطقه رزمایش را ترک کردند

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده که از صبح روز دوشنبه ۲ بهمن/ ۲۲ ژانویه رزمایشی با مشارکت یگان‌هایی از نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش در تنگه هرمز در جنوب ایران برگزار شده است. خبرگزاری تسنیم هدف از این رزمایش دو روزه را افزایش مهارت و آمادگی‌های دفاعی و ارزیابی آموزش‌های سالیانه اعلام کرده است.

تنگه هرمز پیش از این صحنه رویارویی میان ایران و ایالات متحده آمریکا بوده است. سپاه پاسداران در این رزمایش شرکت نمی‌کند. نیروی دریایی آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه به شناورهای آمریکایی در تنگه هرمز نزدیک شده‌اند. آمریکا پیشتر این اقدام سپاه را غیرحرفه‌ای و ناایمن توصیف کرده بود.

ایران همواره اعلام کرده ماموریت شناورهای آمریکایی در نزدیکی مرزهای آبی ایران انجام می‌شود و نظارت بر شناورها به طور طبیعی در آب‌های سرزمینی ایران صورت می‌گیرد.