هنرمندان تبریزی با تئاتر «پاشا» در آنکارا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،در چارچوب دوازدهمین فستیوال تئاتر بین المللی اتوس آنکارا، تئاتر تاریخی، تراژدی – کمدی «پاشا» کاری از هنرمندان شهر تبریز ایران با حضور هنرمندان و دوستداران تئاتر و هنر، امشب بیست و هفتم ماه مارس در سالن تئاتر آکن شهر آنکارا پایتخت ترکیه اجرا شد.

اکبر شریعت، نویسنده تئاتر «پاشا» در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی در خصوص علت انتخاب شخصیت زینب پاشا و زندگی این زن مبارز اظهار داشت: هر نمایشی اگرچه تاریخی باشد به نوعی مسائل روز جامعه را در بطن خود دارد. اگرچه این داستان مربوط به صد و اندی سال قبل است اما موضوعات آن موضوعات روز جامعه ما است. به نظر من حقوق زنان در تمام دنیا و در تمام دوره های تاریخی پایمال شده و در ایران نیز همینطور است. سعی کرده ایم تا در این نمایش ارزش و اعتبار زن را در قالب زنی چون زینب پاشا یادآوری کنیم.

وی افزود: داستان زینب پاشا مربوط به چند سال قبل از مشروطیت است. اقدامات این زن٬ بستر مبارزه انقلاب مشروطه را در تبریز فراهم کرده است. انقلاب مشروطه سرآغاز عدالت خواهی و دمکراسی در ایران است. این دو خواسته هنوز نیز مهم ست و ما باید آن را فریاد بزنیم. من فکر می کنم زنان صدای رسای این مطالبات هستند. آنها همواره در معرض محدودیتها و موانع هایی بوده اند. اما اگر اتفاقی بیفتد زنان در صف اول قرار می گیرند.

نازیلا ایرانزاد بنام٬ کارگردان تئاتر «پاشا» نیز در رابطه با جایگاه زنان در جامعه امروز ایران و آذربایجان گفت: بدون اینکه تفکیکی میان ایران و آذربایجان قائل بشوم صادقانه باید بگویم که جایگاه زنان بسیار قابل تامل است٬ این جایگاه به جایی رسیده که باید ما در قبال نگاه جنسیتی در کشور بیش از پیش تامل کنیم. من فکر می کنم که داریم سینه به سینه هم حرکت می کنیم.

وی افزود: اگر زینب پاشا امروز زنده بود می توانست پیام های مهمی را به مردم بدهد. در اصل ما به صورت فطری و غریزی نسبت به بی عدالتی و ظلم واکنش نشان داده ایم. این امری ازلی و ابدی است. منتها در برخی از جوامع و بعضی از دورانها درجه این واکنس متفاوت بوده است. من فکر می کنم زینب پاشا اگر امروز بود زبان گویای جامعه خود می شد و نه فقط زبان گویای زنان. ممکن است کارمان فکری زنانه در مخاطب ایجاد کند اما کار ما به هیچ وجه جنسیتی نیست. سکوت در برابر بی عدالتی به همان اندازه بی عدالتی٬ بد است.

گفتنی است این نمایش به زبان ترکی آذربایجانی بوده و وقایع پیش از انقلاب مشروطه ایران را روایت می کند. تقریبا 130 سال پیش، زنانی که در برابر چپاول گران در شهر تبریز مقاومت می کردند به رهبری زنی به نام زینب پاشا به مبارزه با غارتگران پرداختند و با حمله به محل احتکار ارزاق عمومی، مایحتاج مورد نیاز مردم را در میان آنان توزیع کردند.

آنکارا/ سلنا صمدلی/خبرگزاری آناتولی

رفتن به نوار ابزار