هند و آمریکا آزادی رهبر «لشکر طیبه» را نگران کننده خواندند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، حکم دادگاهی در پاکستان مبنی بر آزادی حافظ سعید از عاملان حملات خونین سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی، بار دیگر روابط پاکستان و ایالات متحده آمریکا را به تیرگی کشاند.

حافظ سعید در ماه ژانویه و پس از سالها زندگی آزادانه در پاکستان، سرانجام دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

صدور حکم جدید دادگاه پاکستان در روز چهارشنبه، خشم دولت هند را نیز در پی داشت.

کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “ما آزادی «حافظ سعید» بنیانگذار لشکر طیبه پاکستان را که آمریکا پیش از این برای تحویل وی جایزه 10 میلیون دلاری تعیین کرده است را محکوم می کنیم”.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: «حافظ سعید متهم به طراحی حملات مرگبار بمبئی در سال 2008 است و از دولت پاکستان می خواهیم تا وی را دوباره بازداشت و محاکمه نماید.

آمریکا لشکر طیبه را یک سازمان تروریستی می‌داند و در خصوص مجرم بودن بنیانگذار این گروه اجماع بین المللی وجود دارد. بر اساس قطعنامه 1267 شورای امنیت سازمان ملل در سال 2008، لشکر طیبه تحریم شده بود.

وزارت دارایی آمریکا در سال 2012، حافظ سعید را در فهرست تروریست های بین المللی گنجانیده است. آزادی سعید بدون محاکمه نشان دهنده صادق نبودن پاکستان در خصوص مبارزه با تروریسم بین المللی بوده و این یک پیام نگران کننده است. این اقدام بر خلاف تعهداتی است که پاکستان پیش از این در خصوص مبارزه با تروریسم در داخل خاک خود داده است.»

در جریان حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ میلادی ۱۰ مرد مسلح به برخی از مراکز مهم شهر بمبئی در هند از جمله دو هتل لوکس، یک مرکز متعلق به یهودیان، چند مرکز تجاری، یک سینما و یک ایستگاه قطار حمله کردند و ۱۶۶ نفر از جمله شماری از شهروندان ایالات متحده آمریکا را کشتند.

این حملات تنش در روابط هند و پاکستان را افزایش و دو کشورِ دارای تسلیحات هسته‌ای را در آستانه جنگ قرار داد.

در آن زمان ایالات متحده آمریکا برای دریافت اطلاعاتی که باعث دستگیری و محکومیت حافظ سعید شود، جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرده بود.

حافظ سعید، رهبر گروه «جماعت الدعوه» بارها اتهام دست داشتن در این حملات را رد کرده است. او ادعا می‌کند جماعت الدعوه تنها یک خیریه است درحالیکه آمریکا معتقد است که این گروه، شاخه‌ای از گروه افراطی پاکستانی «لشکر طیبه» محسوب می‌شود.

آمریکا می گوید رفتار پاکستان با ادعای این کشور مبنی بر اینکه به ستیزه جویان پناه نمی‌دهد، در تضاد است.

پیش از این دونالد ترامپ پاکستان را متهم کرده بود که با فراهم کردن پناهگاهی امن برای گروههای ستیزه‌جو و عاملان هرج و مرج، بر علیه دولت تحت حمایت آمریکا در کابل نیز وارد عمل شده است.

رفتن به نوار ابزار