هلند ایران را به دست داشتن در دو فقره قتل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ متهم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) هلند جمهوری اسلامی ایران را به مشارکت به دو فقره قتل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در این کشور متهم کرد.

به گزارش رویترز استف بلوک، وزیر خارجه و کایسا اولونگرن، وزیر کشور هلند روز سه‌شنبه در نامه‌ای به پارلمان این کشور اعلام کردند: «دستگاه‌های اطلاعاتی هلند نشانه‌های محکمی از مشارکت ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی‌تبار دارند… یکی از این قتل‌ها در سال ۲۰۱۵ در شهر آلمر و قتل دیگر در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه روی داده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه براساس اسناد منتشر شده از سوی پلیس هلند، این دو فقره قتل مربوط به علی معتمد ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۵ و احمد نیسی ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۷ است.

هلند پیش از این دو مامور دیپلماتیک ایران را از خاک این کشور اخراج کرده بود.

این خبر تنها ساعاتی پس از آن امنتشر می‌شود که وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ علیه وزارت اطلاعات ایران به جرم دست داشتن در چند مورد قتل در خاک اروپا، به توافق رسیده اند.

علی معتمد، شهروند هلندی ایرانی‌تبار بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ زمانی که ۵۶ سال داشت، هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله به سرش در شهر آلمر به قتل رسید. بعدا گزارش شد دادگاهی در هلند با صدور حکمی، هویت واقعی این فرد را محمدرضا کلاهی اعلام کرده است. محمد رضا کلاهی، متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود.

در نهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، احمد مولا ابوناهض معروف به احمد نیسی، که یکی از رهبران سازمان «جنبش آزادییخش الاحواز»، از گروه‌های جدایی‌طلب بود، در شهر لاهه به قتل رسید.

دولت هلند می‌گوید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه وزارت اطلاعات ایران، با مشاوره‌ و توصیه‌های این کشور وضع شده است.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار