“هفت نفر 50 درصد از بازار قطعات خودرو در ایران را در کنترل خود دارند”


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عبدالله رضیان، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران با انتقاد از وجود فساد در صنعت خودروسازی این کشور، گفت: تامین 50 درصد قطعات مورد نیاز تولید خودرو در اختیار افراد محدودی است.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، رضیان در این مورد تصریح کرد: تامین 50 درصد قطعات مورد نیاز تولید خودرو در اختیار افراد محدودی در حدود 7 نفر است، در این شرایط این افراد به راحتی می‌توانند قیمت‌ها را مدیریت کرده و آن را کاهش یا افزایش دهند.

وی با بیان اینکه خودرو در ایران به کالایی سرمایه ای تبدیل شده و تقاضا برای آن زیاد است، اضافه کرد: فضای ناآرام اقتصادی کشور و ممنوعیت واردات خودرو شرایط را برای سوءاستفاده فراهم کرده است. عده‌ای به راحتی از این فضا سوءاستفاده می‌کنند. در واقع دست سودجویان برای سوءاستفاده باز است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران با بیان اینکه تنها 20 درصد تولید خودرو به ارز وابسته است، گفت: افرادی که در حوزه تولید لوازم جانبی خودرو هستند بازار چهارچرخ‌ها را اداره می‌کنند از سوی دیگر خودروسازان نیز به دلیل دولتی بودن دغدغه ای برای پیشرفت ندارند.

عبدالله رضیان با انتقاد از دولتی بودن صنعت خودروسازی در ایران، ادامه داد: اگرچه خودروسازی باید به بخش خصوصی واگذار شود اما تحقق این امر نیز با مشکلاتی روبرو است چراکه برخی سوءاستفاده‌ گران در کمین هستند تا به ثمن بخس خودروسازی‌ها را بخرند در واقع به دنبال این هستند که در ابتدا این صنعت را به زمین زده و عنان اختیار خودروسازی را به دست گیرند. اگر به دنبال واگذاری خودروسازی به بخش خصوصی هستیم باید واردات نیز آزاد شود تا از سوء‌استفاده جلوگیری شود.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار