هشدار پوتین نسبت به خروج آمریکا از پیمان موشکی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که برای شرکت در اجلاس سران 20 کشور صنعتی جهان (جی-20) در آرژانتین به سر می‌برد نسبت به آغاز دوباره «رقابت بدون کنترل تسلیحاتی» بعد از خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد هشدار داد.

پوتین همچنین از کشورهای امضا کننده برجام خواست که علیرغم خروج آمریکا از برجام، برای ممانعت از ایجاد هرگونه تنش جدید در موضوع برنامه هسته‌ای، اجرای این توافق‌نامه را ضمانت کنند.

وی با قدردانی از گفت‌وگو‌ها میان آمریکا و کره شمالی گفت: “صدور اولتیماتوم‌های آمریکا علیه پیونگ یانگ می‌تواند به مانعی در اجرای توافق‌های امضا شده تبدیل شود”.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که از پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته ای میانبرد که در زمان جنگ سرد میان این کشور و اتحاد جماهیر شوروی سابق به امضا رسید خارج می شود. روسیه این تصمیم را بسیار خطرناک برشمرد.

این پیمان میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، روسای جمهور اسبق آمریکا و شوروی سابق در سال 1987 به امضا رسید. بر اساس آن تولید، خرید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد 300 تا 3400 کیلومتر از سوی این کشورها ممنوع شده است. آمریکا همواره روسیه را به نقض این پیمان متهم کرده است.