هشدار پمپئو به ایران: برنامه فضایی و آزمایش‌های موشکی متوقف شوند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه درباره ادامه برنامه فضایی ایران و انجام آزمایش های موشکی به تهران هشدار داد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه از تهران خواست که تمامی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند. مایک پمپئو اظهار داشت: «ایالات متحده کنار نخواهد کشید تا تماشاگر سیاست‌های مخرب ایران باشد که ثبات و امنیت جهانی را با خطر مواجه می کند.»

وی افزود: «به رژیم [ایران] توصیه می کنیم تا در این پرتاب های [فضایی] تحریک آمیز تجدیدنظر کند و تمامی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را در راستای جلوگیری از انزوای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتر متوقف کند.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز به همراه واشنگتن اعلام کرده‌اند که برنامه ایران برای پرتاب‌های فضایی با استفاده از موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایرت دارد.

هشدار مایک پمپئو به ایران واکنشی به احتمال پرتاب سه ماهواره فضایی ایران به فضا محسوب می شود.

مایک پمپئو در سخنان روز پنجشنبه خود ایران را متهم کرد که از زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت چند بار دست به آزمایش موشک های بالستیک زده است. به گفته وزیر خارجه آمریکا ایران روز اول دسامبر گذشته (۱۰ آذر) دست به آزمایش یک موشک بالستیک میان برد با قابلیت حمل چند کلاهک زد.

سپاه پاسداران ایران پیش از این در واکنش به ادعای آمریکا آزمایش یک موشک بالستیک را تائید کرده بود. ایران در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ دست به آزمایش موشکی زده بود که قابلیت قرار دادن ماهواره در فضا را داشت. واشنگتن در آن زمان به این اقدام تهران را «تحریک آمیز» خوانده بود.

ایران بر جنبه «صلح آمیز» برنامه فضایی خود تاکید می‌کند.

 

Comments: 0

رفتن به نوارابزار