هشدار پزشکان بدون مرز نسبت اوضاع پناهجویان در جزایر یونان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، سازمان پزشکان بدون مرز طی بیانیه ای اعلام کرد: پناهجویانی که از درگیری ها در کشور خود گریخته و در چارچوب توافقنامه های بین المللی در اردوگاه های جزایر یونان اسکان داده شده اند در شرایط ناسالم به سر می برند.

در این بیانیه همچنین آمده است:

«مقامات یونان هزاران مرد، زن و کودک را محکوم به ماندن در جزایر این کشور کرده اند. این وضعیت بحرانی انسانی برای پناهجویان را به بار آورده است.

اقدامات فوری خود در زمینه کمک رسانی را افزایش خواهیم داد. از اتحادیه اروپا و مقامات یونان می خواهیم درهای جزایر را فورا گشوده و پناهجویان را به سرزمین اصلی منتقل کنند.

در اردوگاه موریای جزیره میدیللی با ظرفیت 2300 نفر، 7000 پناهجو به سر می برند. روزانه به طور متوسط 70 نفر از سواحل ترکیه به این جزیره می آیند. دسترسی به آب سالم دشوار و توالت و حمام ناکافی است.»

براساس این بیانیه، قول آریا دانیکا، مسئول هماهنگی امور سازمان پزشکان بدون مرز نیز گفته است:

«در جزیره میدیللی یونان بسیاری از خانواده های سوری، افغان و عراقی در چادرهای بسیار کوچکی به سر می برند. آنان در این چادرهای تابستانی تلاش می کنند در هوای سرد زمستانی خود را گرم و از باران محافظت کنند.

موقعیت روانی این پناهجویان نیز بسیار نگران کننده است. روزانه به طور متوسط 10 نفر با مشکلات حاد روحی و روانی به مرکز سلامت روانی ما مراجعه می کنند. اغلب آنان اقدام به خودکشی کرده اند. شرایط جزایر ترسناک است».