هشدار مقام آمریکایی: هر کسی به ابرنفتکش ایران کمک کند سخت تنبیه و تحریم می‌شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک مقام ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه هشدار داد هر شرکت خصوصی که به نفتکش ایرانی آدریان دریا-۱ حامل ۲.۱ میلیون نفت خام، کمک کند سخت تنبیه و تحریم خواهند شد.

نفتکش آدریان دریا-۱ (گریس-۱ سابق) هفته گذشته پس از شش هفته توقیف در جبل‌ الطارق با حکم دادگاه این منطقه آزاد شد اما همزمان آمریکا حکم توقیف آن را صادر کرد.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که نامش فاش نشده است به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا همچنان خواهان توقیف این نفتکش است. این مقام تاکید کرد که بخش کشتیرانی زیر ذره‌بین است و آمریکا قاطعانه تحریم‌های خودش را اجرا می‌کند.

همه طرف‌ها در بخش کشتیرانی باید سعی و مراقبت لازم را به کار گیرند و مطمئن شوند به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تجارت با طرف‌های تحریم شده یا محموله‌های شامل تحریم، نیستند و یا تجارت چنین طرف‌ها یا محموله‌ها را تسهیل نمی‌کنند

این مقام آمریکا تصریح کرده است که آمریکا علیه هر کسی که به‌‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به نفتکش آدریان دریا-۱ کمک کند، اقدام می‌کند.

وی هشدار داد که «همه طرف‌ها در بخش کشتیرانی باید سعی و مراقبت لازم را به کار گیرند و مطمئن شوند به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تجارت با طرف‌های تحریم شده یا محموله‌های شامل تحریم، نیستند و یا تجارت چنین طرف‌ها یا محموله‌ها را تسهیل نمی‌کنند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه هشدار داده بود که این کشور برای جلوگیری از انتقال بار نفتکش ایرانی به سوریه هر کاری را که بتواند انجام می‌دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود: «علنا گفته‌ایم که هر کسی به نفتکش نزدیک شود، هر کسی که حمایتش کند، هرکسی که اجازه دهد کشتی در اسکله‌اش پهلو بگیرد در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد.»

طبق اطلاعات ارائه شده توسط سایت‌های ردیابی مسیر کشتی‌ها از جمله سایت «کشتی یاب» مقصد این نفتکش که با پرچم ایران حرکت می‌کند، بندر کالاماتای یونان عنوان شده است. در این سایت تاریخ رسیدن به این بندر ۲۶ اوت (چهار شهریور) ذکر شده است. این درحالی است که روز گذشته کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان تاکید کرد آدریان دریا-۱ به سوی بنادر این کشور حرکت نمی‌کند و درخواستی برای پهلو گرفتن در سواحل یونان نداده است.

یورونیوز

رفتن به نوار ابزار