هشدار مجدد چین نسبت به «جنگ تجاری با آمریکا»

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین در یک تماس تلفنی با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار افزایش تلاش‌ها برای برقراری ثبات تجاری میان دو کشور شد و گفت که وضع تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی توسط آمریکا نه به نفع دو کشور و نه به نفع جهان است.

معاون نخست‌وزیر چین در این تماس تلفنی با بیان اینکه وضع تعرفه گمرکی، ناقض قوانین تجارت جهانی است اعلام کرد که کشورش آماده حفاظت از منافع ملی خود است و ظرفیت لازم برای این منظور را در اختیار دارد.

در این تماس تلفنی، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در خصوص آخرین تحولات در موضوع وضع تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی با نخست‌وزیر چین گفتگو کرد.

گفتنی است وزارت خزانه‌داری آمریکا آگوست 2017 با درخواست کاخ سفید تحقیقاتی را بر روی دسترسی چین به تکلونوژی‌های تولیدی در آمریکا بر اساس ماده 310 قانون تجارت مصوب سال 1974 آغاز کرده بود و در گزارش خود دسترسی چین به این تکلونوژی‌ها را «غیر قانونی» ارزیابی کرده بود. درپی انتشار این گزارش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد بر واردات کالاهای چینی به آمریکا تا 60 میلیارد دلار تعرفه گمرکی بسته می‌شود.

وزارت بازرگانی چین روز گذشته در واکنش به این اقدام دولت آمریکا اعلام کرده بود تعرفه گمرکی بر روی 128 محصول وارداتی از آمریکا به ارزش 3 میلیارد دلار طی دو مرحله تعرفه 15 و 25 درصدی وضع خواهد کرد.

رفتن به نوار ابزار