هشدار عفو بین الملل: 6 مدافع حقوق بشر در معرض خطر بدرفتاری قرار دارند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که 6 مدافع حقوق بشر که به طور هماهنگ در ایران بازداشت‌ شده اند، اکنون در معرض خطر بدرفتاری قرار دارند.

شیما بابایی و همسرش داریوش زند، سعید اقبالی، لیلا فرجی، محمود معصومی و بهنام موسیوند این 6 فعال می باشند که در 12 بهمن ماه 1396 بازداشت شده اند.

گفتنی است که روز پنجشنبه دست‌کم هفت فعال مدنی در نقاط مختلف ایران از جمله در خوزستان توسط نهاد های امنیتی بازداشت شده اند.

متن بیانیه عفو بین اللمل به شرح زیر می باشد:

“در واکنش به گزارش‌های مبنی بر دستگیری و بازداشت همزمان شش مدافع حقوق بشر از جمله شیما بابایی و همسرش داریوش زند، سعید اقبالی، لیلا فرجی، محمود معصومی و بهنام موسیوند در روز 12 بهمن 1396، “مگدلنا مغربی” معاون شمال آفریقا و خاوریمانه عفو  بین‌الملل گفته است: “این مدافعان حقوق بشر زندانیان عقیدتی هستند و باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شوند چرا که هیچ جرمی مرتکب نشده و صرفا به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری خود بازداشت شده‌اند. ما بسیار نگران هستیم که این افراد اکنون در معرض شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها قرار بگیرند”.

این دستگیری‌ها گواهی دیگر هستند بر موقعیت نگران کننده و تلخ امروز کسانی که از حقوق بشر در ایران دفاع می‌کنند و فعالیت‌های صلح‌آمیزشان، سرکوب و مجرمانه شناخته می‌شود.

در ایران یک سرکوب طولانی‌مدت و دامنه دار علیه هر نوع فعالیت حقوق بشری در جریان است و نابودی کامل آزادی بیان، آزادی ارتباطات و آزادی تجمعات مسالمت آمیز را مورد هدف گرفته است. ما از مقامات ایران تقاضا داریم که حملات علیه مدافعان حقوق بشر در ایران را متوقف کرده و به آن‌ها اجازه دهند که در یک محیط امن و به دور از ترس از آزار و اذیت‌های تلافی‌جویانه فعالیت کنند.”

 

رفتن به نوار ابزار