هشدار ترکیه درباره سفر به آلمان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای، در خصوص سفر شهروندان کشور به آلمان هشدار داده و از آنها خواست در برابر رفتارهای نژادپرستانه و حملات لفظی و فیزیکی در این کشور با احتیاط رفتار کنند.

در این بیانیه آمده است که سیاستمداران آلمانی دشمنی با ترکیه و ممانعت از پیوستن کشورمان به اتحادیه اروپا را به عنوان بنیان های سیاسی کمپین های انتخاباتی خود برگزیده اند.

جو سیاسی موجود در این کشورها به سمت راست افراطی و حتی نژادپرستی متمایل شده و بر شدت آن نیز هر روز افزوده می شود. در آخرین مورد از این رفتارها، عدم واکنش هیچ کدام از مقام های آلمانی به اظهارات نژادپرستانه یکی از نامزدهای صدراعظمی این کشور جای نگرانی دارد.

همچنین شهروندان ترک تبار آلمان حتی از حیث دیدگاه های سیاسی شان نیز مورد تبعیض واقع می شوند و آنها تنها به همین دلیل (دیدگاه های سیاسی خود) در معرض حملات لفظی قرار دارند.

در بیانیه مذکور همچنین با اشاره به اینکه در سال های گذشته در شهرهای مختلف آلمان محلات متعلق به شهروندان خارجی از جمله ترک ها به دلایل نامعلومی طعمه حریق می شوند و یا حوادثی منجر به مرگ خارجی ها می افتد، تصریح شده است: بخشی از این وقایع از طرف گروه های نژادپرست صورت می گیرند. اما مقامات آلمانی برخورد و پاسخ مناسبی به این قبیل حوادث نشان نداده اند.

این بیانیه با تاکید برعدم توفیق سیستم قضایی آلمان در مقابل نژادپرستی و بیگانه ستیزی، پرونده قتل 10 تبعه خارجی ازجمله 8 ترکیه ای به دست اعضای گروه تروریستی نئونازیسیت ناسیونالیست سوسیالیست زیرزمینی در خلال سالهای 2000-2007 که با وجود برگزاری 380 جلسه دادگاه از سال 2013 بی نتیجه مانده است را از جمله این ناکامی ها برشمرد.

در ادامه با اشاره به رفتارهای خودسرانه و توهین آمیز ماموران گمرکی با شهروندان ترک به خصوص در فرودگاه های آلمان آمده است: درعین حال آلمان پذیرای گروه های تروریستی است و بسیاری از اعضای گروه های تروریستی فتو و پ.ک.ک در این کشور به سر می برند و حکومت آلمان چشم خود را بر روی فعالیت این افراد می بندد.

همچنین دولت آلمان در حالی درباره اعضای گروه تروریستی فتو بهانه تراشی می کند که در خصوص اعضای پ.ک.ک نیز که در لیست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارد نیز اقدامات موثری انجام نمی دهد.

بنابراین با در نظر گرفتن موارد فوق از هموطنان خود که قصد سفر به آلمان داشته یا در این کشور مقیم هستند، درخواست می شود احتیاط لازم را به عمل آورده و در فعالیت های خود این نگرش عمومی را در نظر بگیرند. همچنین دوری از مباحثات سیاسی نژادپرستانه، رعایت اعتدال در صورت مواجه با حملات لفظی یا فیزیکی نژادپرستانه و عدم شرکت در تجمعات گروه های تروریستی که دولت آلمان آنها را نادیده می گیرد، به علاوه پیگیری اطلاعیه ها و هشدارهای سفارت ترکیه در برلین و سرکنسولگری های دیگر مثمرثمر خواهد بود.

رفتن به نوار ابزار