نیویورک‌تایمز: شریک جرم بودن آمریکا با عربستان سعودی پایان یابد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) هیئت تحریریه روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در یادداشتی که باعنوان «عربستان سعودی پس از خاشقجی» منتشر شد، قتل جمال خاشقجی را نشان دهنده موقعیت ریاض در نقض حقوق بشر دانست و اعلام کرد که اکنون دیگر شریک جرم بودن آمریکا باید به پایان برسد.

در این یادداشت با اشاره به اعلام حکم اعدام 5 نفر توسط عربستان سعودی در رابطه با قتل خاشقجی و تحریم 17 نفر در این رابطه توسط آمریکا، تاکید شد که ترکیه با توجه به اینکه دلایل محکمی در دست دارد به هیج وجه خریدار چنین داستانی نخواهد بود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز گذشته با تاکید بر آنکه این اقدام، به‌ صورت ناگهانی اتفاق نیفتاده است، گفت: تجهیزات لازم و افراد برای قتل و تکه تکه کردن خاشقجی از قبل به استانبول آورده شده بودند.

نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به سخنان چاووش اوغلو نوشت: «باور این موضع دشوار است که یک تیم متشکل از ماموران اطلاعاتی و پزشکی قانونی این همه راه را به استانبول بیایند تا به صورت آرام خاشقجی را راضی به بازگشت به عربستان سعودی کنند.»

این روزنامه با اشاره به لزوم تغییر روابط عربستان سعودی و آمریکا تصریح کرد: «آشکار است که رابطه میان یک پادشاهی ثروتمند از نفت و ایالات متحده آمریکا باید تغییر کند. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در موضوعاتی مانند بحران قطر و جنگ داخلی در یمن پای خود را فراتر گذاشته است. وی با دونالد ترامپ و جراد کوشنر رابطه بسیار نزدیکی دارد.»

در این مقاله با اشاره به تعیین سفیر جدید آمریکا در ریاض که مدت زمانی است صورت نگرفته بود آمده است: «نشانه ناخرسندی در دیپلماسی معمولا با فراخواندن سفیر همراه است نه تعیین سفیر جدید. البته ژنرال بازنشسته جان ابی زید که درباره خاورمیانه تجربه و معلومات زیادی دارد انتخاب خوبی است. امیدوارم او بتواند کاخ سفید را درباره سعودی ها مطلع کند.»

در نوشته نیویورک تایمز با اشاره به اینکه آمریکا پس از جنایت خاشقجی در موضوعاتی مانند پایان جنگ در یمن و بحران قطر اهرم فشار بر عربستان سعودی را در دست دارد آمده است: «البته اگر عربستان به نقض حقوق بشر پایان ندهد گام برداشتن در این موضوعات به معنای دو رویی خواهد بود. مساله فقط با قتل خاشقجی آغاز نشد، اما کار تا به این جا رسید.»

Comments: 0

رفتن به نوارابزار