نیروهای امنیتی کرد کنترل شهر سلیمانیه را در دست گرفتند


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ پس از دو روز تظاهرات و درگیری در استان سلیمانیه عراق، نیروهای امنیتی کرد روز چهارشنبه ۲۰ دسامبر/ ۲۹ آذر با حضور در مناطق مختلف شهر سلیمانیه، کنترل آن را در دست گرفتند. در اعتراضات دو روز گذشته در اقلیم  عراق، دست‌کم ۵  نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش رادیو فرانسه، خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در سلیمانیه حضور دارد از مستقر شدن نیروهای ضد شورش، خودروهای نظامی و کامیون‌های پلیس در چارراه‌های اصلی شهر خبر می‌دهد.

براساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی کرد، کنترل دیگر مناطق سلیمانیه را نیز در دست گرفته‌اند.

معترضان می‌گویند که پلیس اقدام به دستگیری افرادی کرده که به نظر آنها در پشت این تظاهرات اعتراضی قرار دارند.

در “رانیه” در منطقه “راپارین” واقع در 130 کیلومتری شمال سلیمانیه نیز که شب گذشته 5 نفر با تیراندازی نظامیان کشته و حدود ۷۰ نفر زخمی شدند، صبح چهارشنبه علیرغم حضور گسترده نیروهای پلیس، معترضان به خیابان‌ها ریختند و به سوی ساختمان حزب “گوران” سنگ انداختند.

همچنین روز سه‌شنبه تظاهرکنندگان ساختمان‌های حزب اتحادیه میهنی ، حزب دموکراتیک و حزب اسلامی را آتش زدند و کنترل شهرداری را در دست گرفتند.

“نوشیروان بارزانی”، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق که اکنون در آلمان است، شامگاه سه‌شنبه در گفت‌گو با رسانه‌ها با تاکید بر اینکه این اقلیم در حال حاضر ” دوره‌ای دشوار را می‌گذراند”، خطاب به معترضان نیز گفت: “دلسردی شما قابل فهم است و متوجه آن هستم.”

وی همچنین با اعلام حمایت از “تظاهرات صلح‌آمیز” در ادامه یادآوری کرد: “اما خشونت غیر قابل پذیرش است.”

درگیری‌ها در اقلیم عراق طی دو روز گذشته در پی اعتراضات به بی‌کفایتی مسئولان و فساد گسترده آنان شدت یافته است.

رفتن به نوار ابزار