نوبخت:مهندسی انتخابات سخن درستی نیست

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت صبح امروز(سه‌شنبه) درنشست خبری خود با رسانه‌ها در واکنش به اظهارات دیروز رئیس قوه‌قضائیه درباره مسئله حصر اظهار کرد: قدرت در ساختار نظام جمهوری اسلامی بین سه قوه توزیع شده و رئیس‌جمهور رئیس قوه مجریه و مسئول اجرای قانون اساسی است و از اختیارات خود استفاده می کند. به نظر نمی رسد اگر رئیس قوه‌قضائیه مطلبی داردباید  آن را در سطح جامعه مطرح کند. این باعث می شود برخی مباحث که جریانات متخاصم با یکدیگر دارند به قوا هم تسری پیدا کند.

وی ادامه داد: توصیه می کنم سروران محترم حتما اگر صحبتی دارند درجلسات مطرح کنند. یکی از آنها شورای عالی امنیت ملی است که با توجه به اینکه رئیس قوه‌قضائیه در آن عضو هستند اگر در جلسات شرکت کنند می توانند در آنجا مطرح کنند و آنجا می توان بحث کرد. اینکه این مباحث را به سطح جامعه بکشانیم به نظر نمی رسد پیام خوبی به داخل و خارج و مردمی که توقع خدمت دارند برساند.
نوبخت همچنین در واکنش به اظهارات ابراهیم رئیسی که صحبتهایی در زمینه مهندسی آرا انجام داده بود و مباحثی که درباره رای حلال و حرام مطرح می شود تصریح کرد: ما نسبت به گفته دیگران پاسخ نمی دهیم و نسبت به سیاستهای دولت پاسخ گو هستیم. سیاست دولت این است که ملت ایران بدون تقسیم بندی طبقات و آرا عزیز هستند. چه آنها که به آقای روحانی رای دادند و چه آنها که رای نداده اند همه برای ما محترم هستند و برای رسیدن به رشد هشت درصدی نیاز داریم از همه مردم استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه دولت مصمم است ضمن احترام به آن 16 میلیون که به دولت رای نداده اند به خواسته هایشان اهمیت بدهد افزود: از توانمندیهای این عزیزان برای توسعه ملی استفاده می کنیم. قطعا این مهندسی انتخابات سخن درستی نیست و باید این واژگان تعریف شوند، که چه می گوییم. ضمن تکذیب مهندسی انتخابات یادآور می شوم که فرآیند انتخابات توسط شورای نگهبان تحت نظارت بوده است.
نوبخت اضافه کرد: همه اینها به 29 اردیبهشت باز می گردد. قبل از آن کاندیداها از برنامه های خود دفاع می کردند  ومتاسفانه شاهد بودیم برخی مرزهای اخلاق را در نوردیدند. هرکس در هرجایی از فرصتهایی که داشت برخوردار شد. رقبای آقای روحانی از بیان برخی نظرات که غیر واقعی و نادرست هم بود فروگزار نکردند و این رای دهی با نظارت شورای نگهبان صورت گرفت و شورای نگهبان در شمارش آرا برای همه صندوق‌ها ناظر داشت. شمارش آرا به صورت صحیح وسالم انجام شده و به دفعات اعضای شورای نگهبان و  سخنگوی آن گفته اند که اتفاقی که در  نتبجه انتخابات تاثیر بگذارد، پیش نیامده است.
سخنگوی دولت همچنین بیان کرد: بالاخره مردم با دیدن همه صحبتها رای خود را دادند و انتظار داریم شورای نگهبان در وقت قانونی خود نظرش را بگوید. 15 16 میلیون هم رای خوبی است و نباید احساس شکست کنند. اینجا کسی شکست نخورده بلکه ملت ایران پیروز شده ؛ ملتی که ساعتها صف کشید و رای داد. این انتخابات پاسخ به برخی شبهات بود و نشان داد که انتخابات جمهوری اسلامی کاملا مردم سالار است. رای مردم داخل و خارج از کشور نشان می دهد که مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی کاملا قابل اعتماد است.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد باید اقدام جوانمردانه، اخلاقی و مردانه آقای ناطق نوری را در دوم خرداد76 یادآوری کنیم که هنوز وقتی شمارش آرا تمام نشده بود و متوجه شدند رقیبشان پیروز انتخابات است در پیامی تبریک گفتند. البته شاید دوستان بخواهند باز این کار را ادامه دهند اما دولت مصمم است که تعهداتی را که در مقابل مردم دارد و به مطالبات مردم پاسخ دهد و تصمیم دارد از ظرفیت همه برای رشد و توسعه کشور استفاده کند.
سخنگوی دولت با اشاره به برخی اتهام زنی ها تاکیدکرد: از دوستداران دولت دعوت می کنیم به جای اختلاف افکنی و فتنه جویی فضای با ثبات بیافرینند و در کشور سرمایه گذاری صورت گیرد. استفاده از سرمایه خارجی از سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که با  تعامل سازنده با جهان به دست می آید .آنهایی که واقعا مردم را دوست دارند نباید فضای کشور را متشنج کنند.
وی یادآور شد: از یک سال قبل به پیشواز انتخابات رفته اند و شاهدیم چه پروژه ها و اتهاماتی را مطرح کرده اند. از حقوقهای نجومی گرفته تا اشرافیت. و حتی خانه تک تک افراد را نشان دادند. آیا چیزی بود که از آن فروگذار کنند؟ همه چیز را گفتند و در مناظره ها دیدید که چه بی پروا مسائل گفته شد. مردم هم همه حرفها را دیدند و رای دادند ودیگر باید کوتاه بیاییم.
نوبخت با تاکید بر اینکه به نظر نمی آید کسانی که فضا را متشنج می کنند بخواهند خیر مردم را تامین کنند افزود: شاهدید راجع به سند 2030 چه اتهاماتی مطرح شد. در روستاها پشت وانت با بلندگو حرف زدند و شب‌نامه‌هایی را پخش کردند. دیگر همه حرفها را زده‌اید و بهتر است کوتاه بیایید. کسانی که خیرخواه مردم هستند نگذارند شرایط داخلی متشنج شود و نگذارند این شیرینی با یک سری حرفها تلخ شود. انتظار داریم بعد از نظر شورای نگهبان این مباحث دیگر تمام شود و همه دست به دست هم بدهند. دولت هم آمادگی دارد از ظرفیت همه استفاده کند.
وی با بیان اینکه هنوز زمان تحلیف و تنفیذ رئیس‌جمهور قطعی نشده، درباره جوانگرایی در کابینه گفت:  استفاده از نیروی جوان مشخصا این نیست که جوانها را به مسئولیت‌های اجرایی بگماریم. ضمن اینکه رئیس‌جمهور مصمم است از افراد با سن کمتری برای کابینه استفاده کند. همچنین مجوز استفاده از 2 هزار نیروی جوان به عنوان مشاور مدیران داده شده تا کنار مدیران تجربه کسب کنند و بتوانند جایگزین شوند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد:آقای رئیس‌جمهور تصریح کرده، بتوانیم از جوانان و زنان در دستگاه های اجرایی برخوردار شویم. ان‌شاءالله  سه تا چهار نفر از مدیران زن ظرف همین هفته در سازمان برنامه و بودجه جایگزین مردان می شوند. امکان اینکه از زنان به عنوان وزیر در کابینه استفاده شود هم وجود دارد و الان هم معاونین زن در کابینه حضور دارند.
وی درباره انقادات رئیس‌جمهور به شورای نگهبان برای همکاری نکردن در روز رای گیری خاطر نشان کرد: در فرآیند اخذ رای نکاتی بود که توسط وزیرکشور اعلام شد. یکی از بارزترین نکاتی که باعث شد تعدادی به ویژه آنها که در ساعات پایانی به شعب اخذ رای مراجعه کردند نتوانند رای دهند این بود که برخلاف سالهای قبل که از کسانی که در شعب حضور پیدا میکردند اخذ رای میشد امسال مطرح شد، چون انتخابات در جمعه 29 اردیبهشت برگزار میشود اگر از 12 شب یک دقیقه بگذرد روز بعد حساب می شود و رای گیری قانونی نیست. وزیرکشور معتقد بود که در فرآیند انتخابات نظرات شورای نگهبان در نظر گرفته شود تا بعدا حرف و حدیثی پیش نیاید. من هم حرف آقای رئیس‌جمهور را تکرار می‌کنم چون براساس گزارش‌های رسمی وزارت کشور بود.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا در این دوره دولت شاهد تحقق برخی مطالبات اصلاح طلبانه مردم خواهیم بود عنوان کرد: ان‌شاءالله همین طور است و شاهد تحقق وعده های رئیس‌جمهور در همه مواردی که قول داده خواهیم بود.
وی درباره مطرح شدن تخلف انتخاباتی برخی فرمانداران و استانداران و اینکه بازداشت شده اند یا خیر، بیان کرد:  برخی رفتارهای مدیران سیاسی در فرمانداریها و استانداریها از سوی برخی رقبا به عنوان تخلف مطرح و به آن اعتراض شده درست است اما اینکه واقعا خلاف قانون صورت گرفته باید منتظر بمانیم و نظر شورای نگهبان را  بشنویم.
نوبخت همچنین درباره ایجاد 955 هزار فرصت شغلی و اینکه دولت  چگونه بسترهایش را فراهم خواهد کرد و تاثیر حضور ترامپ در عربستان بر سرمایه گذاری خارجی در ایران یادآور شد: برای اینکه تا پایان برنامه ششم به رشد 8.6 درصد برسیم و 955 هزار فرصت شغلی بیافرینیم، نیازمند سالانه 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که بخشی ازآن از محل سرمایه گذاری خارجی است و برای دست یافتن به آن نیاز به تعامل سازنده باحفظ اصول وارزشها داریم. همین چند روز پیش رئیس‌جمهور تلفنی با روسای جمهور فرانسه و آذربایجان و امیر قطر صحبت کرد و اظهار نظر وزیر خارجه عمان را هم شنیدیم. نشان داده شد که شویی در عربستان برگزار شد و به منزله اراده همه کشورهای عربی نیست.
وی در بخش دیگر ی از صحبتهای خود به خرید تضمینی گندم از کشاورزان اشاره و خاطر نشان کرد: تادیروز 1 میلیون 964 هزار تن گندم به ارزش 2 هزار و 571 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که هزار 298 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و هزار و 275 میلیارد تومان باقی مانده که برنامه ریزی شده و باز پرداخت می‌کنیم. پیش بینی ما براساس روند گذشته این است که 11 میلیون تن برای سال 96 خریداری کنیم که ارزش آن 15 هزار و 252 میلیارد تومان است.
نوبخت افزود: در جلسه هیئت وزیران مصوب شد که 8 هزار میلیارد تومان از این رقم را از خزانه پرداخت کنیم و 3 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی پزداخت شود وبقیه را شرکت بازرگانی دولتی پرداخت کند.دو مسیر تعییین شده یکی اینکه کشاورزان مستقیما گندم خود را به بورس عرضه کنند و در حد 665 تومان برای هر کیلو در بورس ارائه شود و مابه تفاوت را شرکت بازرگانی دولتی پرداخت کند. مسیر دوم این است که کارخانجات آرد مستقیما گندم را با همین قیمت بخرند و تا سقف 1300 تومان پرداختی آن از طرف شرکت بازرگانی دولتی انجام شود.
وی همچنین درباره قرارداد گاز با ترکیه واینکه گفته می شود 30 میلیون مترمکعب گاز رایگان به ترکیه داده می شود گفت: در ارتباط با قرارداد صادرات گاز در این زمینه وزارت نفت گزارش مشروحش را برای اطلاع از چگونگی این قرارداد منتشر خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: توصیه می کنم رئیس قوه‌قضائیه به جای کشاندن برخی مباحث به سطح جامعه آنها را در جلسه شورای عالی امنیت ملی که خود عضو ‌آن است مطرح کند.

رفتن به نوار ابزار