نوبت آلودگی به “نان های مصرفی” در ایران رسید

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،زهرا عبدالهی  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ایران از شیوع آلودگی نان های مصرفی در ایران خبر داده است.

وی در این ارتباط به موارد زیر هم اشاره کرده است:

–  آردهای سفید مصرفی در نان ها که در اختیار نانواها قرار می گیرد، باید مورد بازنگری قرار گیرد، چرا که این آردها فاقد سبوس هستند و نانواها سبوس را به صورت فله‌ای خریداری کرده و به نان می‌افزایند.

–  با سبوس گیری بیشتر، آردها سفیدتر شده‌ اند و مردم نان کاملا سفید مصرف می کنند، این اقدام می ‌تواند به مشکلاتی مانند اضافه وزن، دیابت و بیماری‌ های قلبی دامن بزند، سبوس باید طبق استاندارهای مشخص شده در نان‌ها وجود داشته باشد، زیرا یکی از دلایل بیماری هایی مثل دیابت، چاقی و سرطان ها این است که فیبر دریافتی مردم کم است و نان سفید یکی از همان منابع غذایی بدون فیبر است.

–  سبوسی که به صورت فله ای خریداری شده و به نان افزوده می شود، فرآینده شده و سالم نیست و حاوی انواع آلودگی ها است، از طرفی، میزان فیتات موجود در سبوس های اضافی، می تواند در جذب ریزمغذی ها مشکل ایجاد کند و عوارضی مانند کمبود آهن و روی در پی داشته باشد و گاهی حائی آلودگی های قارچی و میکروبی هستند.

رفتن به نوارابزار