نماینده کره جنوبی به ریاست اینترپل انتخاب شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) کشورهای عضو پلیس بین‌الملل (اینترپل)، نماینده کره جنوبی را به ریاست این سازمان انتخاب کرده‌اند.

امروز چهارشنبه، ٣٠ آبان (٢١ نوامبر)، رای‌گیری برای انتخاب رئیس جدید اینترپل برگزار شد و کیم جونگ-یانگ، نماینده کره جنوبی و یکی از معاونان رئیس سابق این سازمان به مدت چهار سال به این سمت انتخاب شد. وبسایت اطلاع‌رسانی اینترپل گفته است که هشتاد و هفتمین نشست این سازمان با حضور بیش از یکهزار نماینده از یکصد و هشتاد کشور در دوبی، آقای کیم را به ریاست اینترپل برگزیده است. در این انتخابات، هر کشور دارای یک رای است.

طبق مقررات اینترپل، رئیس جدید باید با آراء دو سوم کشورهای عضو به این سمت انتخاب شود و در صورت کثرت نامزدها، ممکن است برگزاری دور دوم رای‌گیری ضرورت پیدا کند اما آقای کیم در دور اول رای‌گیری توانست آراء لازم را کسب کند. علاوه بر رئیس سازمان، نشست دوبی اعضای کمیته اجرایی را نیز برگزید.

اواخر ماه سپتامبر، منگ هونگوی، رئیس سابق اینترپل که شهروند چین بود، در جریان سفر به کشورش ناپدید شد. بعدا مقامات چینی اعلام کردند که او به اتهام رشوه‌خواری بازداشت شده و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت. آقای منگ در اواسط ماه اکتبر از سمت خود در اینترپل استعفا داد.

آقای کیم یکی از دو نامزد اصلی تصدی ریاست اینترپل بود. در روزهای اخیر، به نظر می‌رسید که احتمال انتخاب الکساندرپروکوپچوک، سرلشکر نیروی پلیس، کارمند عالیرتبه تشکیلات امنیتی وزارت کشور و نماینده روسیه در اینترپل برای تصدی سمت جدید از سایرین بیشتر باشد. ژنرال پروکوپچوک نیز یکی از معاونان رئیس اینترپل بوده است.

BBC