نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه: جمهوری اسلامی باید کامل از سوریه خارج شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می گوید سیاست ایالات متحده مهار ایران است و براساس این سیاست، جمهوری اسلامی باید به طور کامل از سوریه خارج شود.

روزنامه عربستانی «الشرق الاوسط» گفتگو با آقای جفری را منتشر کرد که او ضمن حمایت از حملات اسرائیل به مواضع گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی در خاک سوریه، گفت آمریکا اجازه نمی‌دهد که ایران خلاء موجود در شمال شرقی این کشور را پر کند.

این گفتگو در حالی منتشر شد که در روزهای اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

مقام های ایالات متحده بارها هشدار داده بودند با هرگونه اقدام جمهوری اسلامی و گروه های مورد حمایت آن برخورد می کنند.

روز سه شنبه خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، تایید کرد که پهپادها به خط لوله انتقال نفت در این کشور حمله کرده‌‌اند. وی افزود که این حملات لزوم برخورد با «گروه‌هایی که در چنین حملاتی دست دارند» را ثابت کرد. حوثی های یمن که از حمایت ایران برخوردارند، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

این حمله دو روز پس از انجام یک «عملیات خرابکارانه» دیگر علیه چهار کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره در امارات متحده عربی رخ داده است. 

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت درباره ایران و اینکه چه سیاستی اتخاذ خواهد کرد، گفت: «باید ببینیم چه پیش می آید. اگر آنها کاری [خطا] انجام دهند، اشتباه بزرگی خواهد بود.»

همزمان روز دوشنبه رویترز نوشت که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه «جزئیات تهدیدات ایران» را در اختیار مقام‌های پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو- قرار داد.

در ده روز اخیر ایالات متحده در واکنش به تهدیدات جمهوری اسلامی ناو آبراهام لینکن، ناوگروه ضربتی، و یگان بمب‌افکن خود را به منطقه خلیج‌فارس اعزام کرد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار