نماینده مجلس: مسئول دو میلیون گرسنه در ایران کل حاکمیت است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) معاون وزیر کار ایران گفته بود در ایران دو میلیون گرسنه وجود دارد. حال یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است با این تعداد گرسنه، تعداد کل محرومان در ایران باید خیلی بیشتر باشد.

احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در نشستی زیر عنوان “بودجه ۹۷ تشدید یا کاهش فقر؟” گفته که دولت محمد خاتمی هنگامی کار خود را آغاز کرد که ۳۲ درصد از مردم ایران زیر خط فقر قرار داشتند و در پایان دو دوره میزان فقر به ۱۸ درصد رسید. به گزارش خبرگزاری ایرنا میدری خاطرنشان کرده است که در آغاز دولت یازدهم بار دیگر میزان فقر در ایران به ۳۰ درصد افزایش یافته بود. حسن روحانی یکی از اهداف دولت دوازدهم را ریشه کردن فقر مطلق عنوان کرده است. معاون وزیر کار ایران می‌گوید مطابق برآوردهای داخلی و بین‌المللی بین ۲ تا ۴ درصد مردم ایران دچار فقر شدید هستند، به این معنا که قادر به سیر کردن شکم خود نیستند. از این وضعیت با عنوان “فقر خشن” نیز یاد می‌شود.

احمد میدری چندی پیش تعداد “گرسنگان” در ایران را حدود دو میلیون نفر اعلام کرده بود. برخی از کارشناسان اقتصادی، از جمله حسین راغفر، معتقدند این آمار خوش‌بینانه است و تعداد افرادی که در فقر شدید به سر می‌برند به ۵ میلیون نفر می‌رسد. مسعود رضایی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران نسبت به دقت آمار میدری ابراز تردید می‌کند و در عین حال می‌گوید اگر تعداد گرسنگان این قدر زیاد باشد “قطعاً عدد کل محرومان خیلی بزرگ‌تر خواهد بود”. رضایی با انتقاد از مرکز آمار ایران به “اعتماد آنلاین” گفته است: «قبل از هر چیز مشکل ما در تعریف شاخص‌هاست. یعنی ما در تعریف دقیقاً نمی‌دانیم بیکار به چه معناست و همین دلیل اعلام آمارها متفاوت است.»

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران با بیان این که در بحث گرسنگی نیز همین معضل وجود دارد می‌پرسد: «کسی که غذای روز خود را ندارد گرسنه می‌نامند یا فردی که حقوق ماهیانه‌اش کفاف زندگی را نمی‌دهد گرسنه نامیده می‌شود.» مسعود رضایی خاطرنشان کرده است که اگر دو میلیون ایرانی محتاج غذای ظهر و شب خود باشند “واقعاً تکان‌دهنده‌” است و اگر کسانی را که هزینه یک ماه زندگی‌شان را ندارند به این جمع اضافه کنیم با جمعیت بزرگی رو به رو می‌شویم که “جمعیت محرومان” است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایران تاکید کرده است: «می‌توان گفت که مسئول این موضوع نه یک نهاد خاص و فلان وزارت‌خانه که کل حاکمیت است. ما وقتی با چنین پدیده‌ای رو به رو هستیم باید تمام قوا را مسئول بدانیم.»

بسیاری از حاشیه‌نشینان کلان‌شهرها که میزان بیکاری در میان آنها بالاتر از متوسط کشور است از محروم‌ترین قشرهای جامعه محسوب می‌شوند. به گزارش خبرگزاری تسنیم انوشیروان محسنی، رئیس سازمان بهزیستی در روزهای پایانی آبان ماه گفته بود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر از جمعیت ایران حاشیه‌نشین هستند. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز دوم دی‌ماه گفته بود در ایران حدود ۱۹ میلیون نفر “بدمسکن” وجود دارد که سکونت‌گاه‌های آنها از کمترین امکانات رفاهی و ایمنی بی‌بهره است.

تظاهرات گسترده در ایران از ۷ دی‌ماه با اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی آغاز و در ادامه به مخالفت با کلیت حکومت ایران تبدیل شد. مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد دانشگاه روز گذشته (سه‌شنبه ۱۳ دی) به سایت خبری “فرارو” گفته است که گرچه ایران درگیر مشکلات جدی اقتصادی و بیکاری است، اما تظاهرکنندگان بیشتر به “تبعیض، نابرابری، بی‌عدالتی، رانت و فساد اقتصادی” معترض هستند.

براساس گزارشهای رسمی در ایران دستکم۲۱ نفربر اثر این اعتراضات در ایران کشته شدهاند. همچنین گزارشها حاکی از آن است که درحدود ۱۰۰۰ نفر نیز بازداشت شدهاند. از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض ها در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر ایران سر دادند.