نماینده مجلس: دولت روحانی علنا از احیای دریاچه اورمیه حمایت نمی کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، جلال محمود زاده از نمایندگان غرب آذربایجان در مجلس ایران اعلام کرده است که دولت روحانی به طور واقعی و شفاف از احیای دریاچه اورمیه حمایت نکرده است.

او در این خصوص ادامه داده است: در سال گذشته  95 درصد اعتبارات احیای دریاچه اورمیه تخصیص نیافته است.

ادامه سخنان این نماینده در رابطه با احیای دریاچه اورمیه به شرح زیر است:

 -سال گذشته از اعتبارات چند 10 میلیاردی که قرار بود به منظور احیاء دریاچه در اختیار ستاد احیای دریاچه اورمیه قرار گیرد تنها 300 میلیون تومان اختصاص داده شد که باید گفت برخلاف شعارهایی که داده ‌شد، سال گذشته در واقع هیچ اعتباری برای احیای این دریاچه تخصیص داده نشد.
– این مبلغ تنها 5 درصد از کل اعتباری بود که مقرر شده بود برای احیای دریاچه اورمیه تخصیص داده شود و باید گفت 95 درصد آن تخصیص داده نشد.
–  بودجه احیای دریاچه اورمیه مربوط به صندوق توسعه ملی است که طبق قانون، برداشت اعتبار از این صندوق با نظارت مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد  اما با وجود وخامت اوضاع در این راه هیچ اقدام مناسبی را صورت نداده است.
–  آب موجود در دریاچه اورمیه، مربوط به بارندگی‌های اخیر در استان‌های آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی است و ربطی به اقدامات دولت ندارد.

–  بیش از 90 درصد از آب موجود در سدهای آذربایجان‌غربی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در صورتی که دولت بتواند سیستم آبیاری مدرن را در زمین‌های کشاورزی این استان به اجرا درآورد، در حدود 40 درصد صرفه جویی آب خواهیم داشت که این میزان برای احیای دریاچه اورمیه مطلوب است.

رفتن به نوار ابزار