نماینده مجلس ایران: طالبان بخشی از ساختار سیاسی و امنیتی افغانستان است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، طالبان را بخشی از ساختار سیاسی و امنیتی افغانستان خواند و با اشاره به مذاکرات تهران با طالبان گفت: این مذاکرات بنا به خواست دولت افغانستان در چارچوب همین موضوع بوده و احتمالا تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری “خانه ملت” وی در ادامه تصریح کرد: طالبان نیروی مطلوب ما نیست ولی باید بپذیریم که بخش از خاک افغانستان را در اختیار دارد و از نظر سیاسی و امنیتی در این کشور مطرح وعبور از این گروه در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.

صفاری نطنزی افزود: دولت افغانستان به این نتیجه رسیده است که باید با طالبان وارد گفت و گو شود و از آنها به عنوان بخشی از جریانات سیاسی داخل افغانستان در حکومت مرکزی استفاده کند و با این سیاست امنیت را در بخش وسیعی از این کشور تامین نماید.

گفتنی است بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز خود از دیدار و گفتگوی هیاتی از گروه طالبان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه این کشور در تهران خبر داد و گفت: این هیات روز گذشته مذاکرات مفصلی با هیات ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی انجام داد.

همچنین علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هفته گذشته در صدر هیئتی سیاسی، نظامی و امنیتی به افغانستان رفته و با مقامات این کشور دیدار کرده بود. وی در دیدار با حمدالله محب همتای افغانستانی خود اظهار داشت که گفت‌وگوهای جاری میان ایران با گروه طالبان همچنان ادامه خواهد یافت.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار