ایرانی‌ها در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ میلیارد دلار در ترکیه خرج کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران درباره آمار بالای مسافرت هموطنانش به ترکیه گفت: بر اساس آماری که در اختیار بنده قرار گرفت در سال 2017 تنها 10 میلیارد دلار از طریق گردشگران ایرانی وارد صنعت هتلداری ترکیه شده است.

این نماینده مجلس در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» همچنین اظهار داشته است:

“در 70 درصد اصناف ترکیه صندوق مکانیزه فروش مستقر شده و در واقع هر هزینه‌ای از طرف مسافر با شماره گذرنامه وی ثبت می‌شود. بدین ترتیب، 5 میلیون ایرانی از هتلهای ترکیه استفاده کرده و به طور متوسط هر نفر 2000 دلار هزینه کرده است.

با توجه به استقبال مردم ایران از صنعت توریسم باید تدبیری در این خصوص اندیشده شود. متاسفانه مبنای معاملات ایران و ترکیه هنوز لیر نیست و اگر این تعداد مسافر قرار باشد از لیر استفاده کنند چنین ظرفیتی در صرافی‌ها وجود ندارد”.

این در حالی است که براساس آمار رسمی مقامات آنکارا، سال گذشته (2017) دو میلیون و 501 هزار گردشگر ایرانی به شهرهای ترکیه سفر کرده اند که در مقایسه با سال 2016 بیش از دو برابر شده است. بیش از 36 درصد آنها یعنی بیش از 900 هزار ایرانی سال گذشته به استانبول سفر کرده اند.

طبق پیش بینی اتحادیه هتلداران ترکیه، شمار گردشگران در سال 2018 به ویژه در ماه مارس مصادف با تعطیلات نوروزی به نسبت سال گذشته بیشتر خواهد بود. متوسط اقامت گردشگران ایرانی در ترکیه در سال 2017، شش روز بوده است. هرکدام از آنها در نیز 1000 دلار و در مجموع 2.5 میلیارد دلار در ترکیه هزینه کرده اند.

این میزان حدود 400 دلار بیش از سرانه هزینه های متوسط گردشگران از سایر کشورهای بوده است. استانبول، آنتالیا و وان به ترتیب در راس پربازدیدترین شهرهای ترکیه از سوی گردشگران ایرانی بوده اند.

از سوی دیگر نعمان کورتولموش، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در ماه ژانویه سال جاری طی سخنانی در افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی گرشگری مدیترانه شرقی «امیت» گفت:

“سال 2017 با وجود تمام بحران ها 32.4 میلیون گردشگر از ترکیه بازدید کردند. میزان درآمد ما در این بخش به 26 میلیارد دلار رسید. درآمد ترکیه از بخش گردشگری تا سال 2023 به 50 میلیارد دلار خواهد رسید”.

رفتن به نوار ابزار