نماینده مجلس ایران : اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی اقدامی مثبت است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران با اشاره به مصوبه دولت این کشور درباره دریافت شناسنامه برای کودکان زیر 18 سال توسط زنان دارای همسر خارجی گفت: تصمیم دولت برای ارائه لایحه‌ای درباره اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با همسران خارجی به مجلس اقدام مثبتی است که با آن موافق هستم.

به گزارش خبرگزاری “خانه ملت”، ملکشاهی گفت: تعدادی از خانم‌های ایرانی با مردان غیرایرانی بویژه با مردان افغانستانی ازدواج کردند که فرزندان این زوج‌ها فاقد شناسنامه بوده و نتوانستند از مزایای تحصیل و غیره استفاده کنند.

وی ادامه داد: “ما در مجلس طی سال‌های قبل برای تعیین تکلیف این کودکان بسیار تلاش کرده و طرح‌هایی را ارائه دادیم. زیرا این افراد دارای مشکلات بسیاری هستند، اما این طرح‌ها به لحاظ داشتن بار مالی و مغایرت با اصل 75 قانون اساسی به دلیل صدور شناسنامه، بیمه، یارانه، تحصیل و غیره با موفقیت همراه نشد.”

ملکشاهی تصریح کرد: “بنده یک بار در زمان احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین هم درباره برعهده گرفتن این بار مالی توسط دولت مکاتباتی انجام دادم که به صورت شفاهی این موضوع از سوی رئیس جمهور وقت پذیرفته شد اما در عمل پاسخ کتبی به مجلس ارسال نشد.”

وی با اشاره به انتقاد برخی نسبت به اعطای تابعیت به این کودکان به دلیل بحث دو تابعیتی‌ها گفت: “این کودکان اکنون فاقد شناسنامه ایرانی یا حتی خارجی هستند و با تصویب این لایحه می‌توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.”

ملکشاهی همچنین تاکید کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به کودکانی که تنها دارای مادرانی از همان کشور باشند، شناسنامه و تابعیت می‌دهند. بسیاری از کشورهای دنیا به کودکانی که تنها دارای مادرانی از همان کشور باشند، شناسنامه و تابعیت می‌دهند.

وی درباره حل مشکل افراد بالای 18 سال فاقد شناسنامه که حاصل ازدواج مادر ایرانی با مردی غیرایرانی هستند نیز گفت: “اگر دولت برای این افراد راهکاری در لایحه خود ارائه نکرده باشد، ما در کمیسیون حقوقی قضایی می‌توانیم اصلاحاتی را بر روی آن انجام دهیم.”

Comments: 0

رفتن به نوارابزار