Monday , 21 May, 2018
آخرین اخبار

 نقدی بر سخنان علی آخوند آرخی در مورد مراسم مختومقلی/امان محمد خوجملی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در سال یک هزار و 112 هجری شمسی در روستای “حاجی قوشان” از توابع شهرستان گنبدکاووس  استان گلستان به دنیا آمده است.

هر ساله در ایام ولادت این شاعر بزرگ برنامه های متنوع فرهنگی هنری با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به این شاعر  و مهمانان خارجی از کشور ترکمنستان در شهرهای ترک نشین استان گلستان و خراسان شمالی برگزار می شود.

امسال هم مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی( 112-1169)، شاعر و عارف ترکمن، در اردیبهشت ماه و در سالن گلشن بجنورد برگزار شده است.

برگزاری این مراسم با مخالفت عده ای از تندروها و روحانیون سنتی مواجه شده است.

در این رابطه یادداشتی با عنوان “نقدی بر سخنان علی آخوند آرخی در مورد مراسم مختومقلی” به شرح زیر انتشار یافته است که هم اکنون در پیشروئی شما قرار دارد:

مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در سالگرد تولد او هر سال درشهرها و روستاهای ترکمن صحرا و مخصوصاً در استان گلستان به مدت 15 روزدر اردیبهشت ماه به صورت رسمی و غیر رسمی هرچه باشکوهتر برگزار می شود.
در این مراسمها آداب و رسوم و هویت و فرهنگ غنی ولباسهای گلگون ورنگارنگ ونقش و نگارهای زیبا و ظریف ترکمنها به نمایش درمی آید و شعف و شادی در میان مردم گل می کند.

اما این مراسمها همواره مخالفان خود را در میان روحانیون سنتی داشته است ومخالفت خود را به وسیله سخنرانی و نوشتن مقاله بیان می کنند. سالهای قبل اشخاصی بنامهای اسماعیل آخوند ، آخوند کمالی و دیگران مخالفت خود را اعلام کرده بودند و امسال نیز شخصی بنام آخوند آرخی مواضع و مخالفت خود را در یک فایل صوتی بیان کرده است.(اگر فایل صوتی منتسب به ایشان درست باشد چون بنده ایشان را نمی شناسم با صدا و تصویر ایشان آشنایی ندارم). لازم است نکاتی در نقد مواضع ایشان منتشر شود.

ایشان گفته اند: ((ما با تفریحات مخالف نیستیم)).
پاسخ: اگر شما با تفریحات مخالف نیستید بهتراست درمورد سیزده بدرهم نظر خود را صریحاً بیان کنید. دوستانتان در سالهای قبل رفتن به مراسم سیزده بدر را هم در حد کفر بالا برده بودند.در صورتیکه کسانیکه به آن مراسم می روند همه افراد یکدست نیستند. در آنجا همه گونه افراد زن و مرد وبزرگ و کوچک و مذهبی و غیرمذهبی و مشروب خوار و نماز خوان و… وجود دارند. هر کس به نوعی تفریح می کنند و شاد می شوند. ترکیب جمعیت آنجا هم مثل ترکیب جامعه است و هیچ تفاوتی با آن دارد. شما بفرمایید تفریح سالم چه نوع تفریحی است؟ اگر مردم به جای روز سیزدهم روزهای دیگر بروند اشکال ندارد؟

ایشان فرموده اند(( مگر مختومقلی بخشی بوده اند و به دستش دوتار می گرفته ساز می نواخته است؟)).
پاسخ: پس چرا ایشان می گویند: ((ساز بلن صحبتی یامان دیمانلر / آدم آتا بنیاد بولنده باردر)).ترجمه فارسی اش می شود: ساز و صحبت را بد نگفتند- در زمان آدم علیه السلام هم بوده است. آیا در قرآن صراحتاً آیه ای در نفی موسیقی و ساز آواز وجود دارد؟ اگر دارد سندش را منتشر کنید. اتفاقاً بر عکس سندی دال بر تایید آن درکتاب احیاء علوم الدین امام محمد غزالی وجود دارد.

ایشان گفته اند : (( مختوقلی عارف واولیا بوده اند))

پاسخ: اتفاقاً عارفان ما با ساز و آواز و موسیقی و شادی رابطه ی خوبی داشته اند و هر گز با آن مخالفت نکرده اند. مگر مولانا رقص سماع نداشتند؟ سازو آواز نداشتند؟ اتفاقاً عارفان ما بوده اند دین را شاد و بشاش وشهد و شیرین نشان داده اند. مصداق بارز آنهم مولانا و حافظ بوده اند.

ایشان گفته اند(( در یهودیت و مسیحیت و بودائیان کسی را می بینید از این کارهای مبتذل بکنند و در روی قبرستان آواز بخوانند))

پاسخ: اولاً که آواز در روی قبرستان نیست در کنار قبرستان است. بیشتر چادرهاییکه در آنجا مراسم موسیقی بر پا می کنند حدود 500 متر با قبرستان فاصله دارند. بیشتر افراد هم حرمت قبور را رعایت می کنند و از روی آن راه نمی روند مگر اینکه درفضای تاریک شب نداسته چنین کاری بکنند. پس هیچ عمدی برای بی حرمتی نیست. بعد هم شما از کجا می دانید در میان مسیحیان ویهودیان و بودائیان چنین چیزی وجود ندارد؟
مگر شما همه ادیان و آداب و رسوم آنها را بررسی و تحقیق کرده اید که چنین حکم صریح و قاطعی صادر می کنید؟ آیا شما خبر دارید بعضی از معبد بودائیان و هندوان به شکل آلت تناسلی انسان ساخته شده است؟ آیا خبر دارید در بعضی از فرقه های مسیحیت خوردن مشروبات الکلی ثواب دارد یا حد اقل گناه ندارد؟

ایشان همچنین در بخشی از بیانات خود گفته اند(( افراد الحادی این کارها را می کنند. آنها در اوایل می گفتند خدا عادل نیست. نه شرق و نه غربی می گفتند. تفکرات الحادی و کمونیستی داشتند. اینها پس مانده های همان افراد هستند)).

پاسخ: شما از کجا می دانید آنها بعد از چهل سال در مواضع خود باقی مانده باشند؟ بعضی افراد حتی در عرض چهار سال مواضعشان عوض می شود تا چه رسد به چهل سال. خیلی از آنها الان مسلمان دو آتشه هستند. خیلی از افرادی که به آنجا می روند اهل نماز و روزه و عبادت هستند و نماز را به صورت جماعت می خوانند. ولی موسیقی را هم دوست دارند. اینکه خدا عادل هست یا نیست یک بحث بسیار سنگین علمی و فلسفی و عرفانی است که هنوز مناقشات آن میان دانشمندان و فیلسوفان و عارفان پایان نیافته است واز این به بعد هم ممکن است تا روز قیامت ادامه داشته باشد. پس بهتر است بدون دقت همه را عمداً یا سهواً با یک چوب نرانیم که به صواب نیست.