نظرسنجی ها: آذربایجان همچنان نزدیکترین دوست ترکیه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز، بر اساس یک نظرسنجی ایمان به شناخت آذربایجان به عنوان نزدیکترین دوست ترکیه روز به روز در حال افزایش است.

دانشگاه ” کادیر حاص” استانبول اخیرا نتیجه یک نظرسنجی درباره دید عموم مردم به سیاست خارجی حکومت ترکیه را منتشر کرده است. براساس این نظرسنجی مردم در پاسخ به این سوال که ”نزدیکترین دوست ترکیه کدام کشور میباشد؟” کشور آذربایجان را با ۷۱ درصد انتخاب کرده اند که با فاصله چشمگیر نسبت به سایر کشورها در صدر قرار دارد و در رده دوم کشور پاکستان میباشد.

با توجه به نظرسنجی های موجود، روند دوستی بین دو کشور با سرعت ثابتی در حال افزایش است، به طوری که از رقم ۲۸ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۳۷ درصد در ۲۰۱۵ و از ان به ۵۹ درصد در ۲۰۱۶ رسیده است و در حال حاضر به سطح ۷۱ درصد فزونی یافته است.

این  نظرسنجی در پاسخ به یک سوال دیگر نیز انعکاس یافته است. ”در طرح ریزی سیاست خارجی، ترکیه٬ باید با کدام کشورها همکاری کند؟” در پاسخ به این سوال نیز آذربایجان با ۵۹ درصد در صدر بود، که ان روند نیز از سال ۲۰۱۳ با تنها ۱۲ درصد رشد بسیار چشمگیری داشته است. پاسخ مرتبط  ”کشورهای ترک” با ۳۷ درصد در رده دوم بود، که این درصد نیز از سال ۲۰۱۳ به طور قابل توجهی در حال افزایش بوده است. ”کشورهای مسلمان” در رده سوم این پاسخ این سوال قرار داشت.

با توجه به نظرسنجی می توان به مقدار قابل توجهی نیز ”علاقه به اوراسیا” را دریافت. در پاسخ به این سوال که ”چه چیزی می تواند یک گزینه جایگزین برای عضویت در اتحادیه اروپا باشد؟” جوابی که با ۲۸ درصد در صدر قرار گرفت ” همکاری استراتژیک با روسیه” بود، که این رقم هم از سال ۲۰۱۳ به این طرف به طور ثابتی در حال افزایش است.

در رده دوم سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی بود. در رده سوم سازمان همکاری شانگهای بود و در رده چهارم مردم گفته اند ترکیه ”باید یک اتحادیه ترک تاسیس کند”.

 

 

رفتن به نوار ابزار