نصب و توزیع صدها پوستر در اردبیل؛صدای رسای مبارزین مدنی و زندانیان سیاسی باشیم!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فعالین ملی-مدنی اردبیلی با چاپ و نصب صدها پوستر از تصاویر زندانیان سیاسی تورک در جای-جای این شهر از شهروندان آذربایجانی خواستند:”صدای رسای مبارزین مدنی و زندانیان سیاسی باشند”.

طی ماههای اخیر ده‌ها فعال مدنی تورک در شهرهای مختلف آذربایجان و تهران با اتهامات مشابه دستگیر و به حبس محکوم شده‌اند. در این بین صدها فعال مدنی دیگر نیز احضار ، بازجویی و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.
همچنین چندین رسانه فعال در حوزه حقوق تورکها و جامعه آذربایجانیها در ایران از سوی مقامات قضایی-امنیتی توقیف و به تعطیلی کشانده شده است.

فعالین مدنی تورک معترض هستند که دولت مرکزی ایران ضمن نادیده گرفتن حقوق تورکها در ایران اقدامات منتهی به نابودی میراث زبانی ، زیست‌محیطی و تاریخی آذربایجانی‌ها را تشدید داده است.

طرح نژادپرستانه « بسندگی فارسی» در مناطق غیرفارس، قطع انبوه درختان جنگلهای قره‌داغ و به تبع آن آتش‌سوزیهای عمدی در صدها هکتار از اراضی این جنگلها، تخریب آثار باستانی و آتش‌سوزی‌های عمدی در بازار تاریخی تبریز، آسیبهای مخرب زیست محیطی در « حوزه دریاچه اورمیه و معادن اکثر شهرهای آذربایجان » ، تعطیلی بازارچه‌های مرزی و عدم حمایت از محصولات کشاورزی آذربایجان عمده مسائلی است که سیستم قضایی-امنیتی ایران در قبال معترضین این مسئله، سیاستِ مشت آهنین را در پیش گرفته است.

سیستم قضایی ایران همچنین با پرونده‌سازی و ایجاد رعب و وحشت از طریق صدور احکام سنگین حبس و تبعید به فعالین مدنی آذربایجانی سعی در کنترل و عدم تعمیق این اعتراضات به لایه‌های اجتماعی آذربایجان می‌باشد.

محفل « آذری‌ها » تریبون وابسته به نیروهای امنیتی در ایران که با حمایت قانون آشکارا سیاستهای ضد تورک و ضدآذربایجانی را در جراید رسمی ایران منتشر می‌کنند سیاست برخورد قهرآمیز با فعالین مدنی تورک ، برهم زدن توازن جمعیتی شهرهای آذربایجان و طرفداری حکومت مرکزی ایران از طرفِ مقابلِ تورکها در مناقشات منطقه‌ای تأکید می‌ورزند.

اخیراً علی مطهری معاون مجلس و فرزند آیت‌الله مطهری با انتشار پستی اینستاگرامی، به سیاستهای ضد تورک و ضد آذربایجانی مسئولین ایرانی اعتراف کرده است.

رفتن به نوار ابزار