نشست سوچی: کمیته ای از موافقان و مخالفان، قانون اساسی جدید سوریه را می نویسند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در بیانیه پایانی کنگره سوچی اعلام کرد کمیته‌ای متشکل از تمام طرف‌های سوری برای تدوین قانون اساسی در این کشور تشکیل خواهد شد.

استفان دی‌ميستورا فرستاده ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه طی سخنانی در پایان کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه که در شهر سوچی روسیه برگزار شد، گفت: به زودی فعالیت‌های تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه را در ژنو آغاز خواهیم کرد.

او در ادامه همچنین اظهار داشت: «شرکت‌کنندگان در نشست سوچی درباره تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه به توافق رسیدند. این کمیته متشکل از نمایندگان رژیم و اپوزسیون خواهد بود و باید به قطعنامه 2254 شورای امنیت درباره تدوین قانون اساسی جدید سوریه پای‌بند باشند. در کمیته قانون اساسی سوریه، نمایندگان رژیم، اپوزیسیون، کارشناسان سوری، گروه‌های مستقل، رهبران قبیله ای و زنان حضور خواهند داشت. توافق نهایی در مورد مسائلی مانند ماموریت و اختیارات کمیته تدوین قانون اساسی، روش و معیارهای انتخابات و نتایج نهایی تحت نظر سازمان ملل، طبق توافقی که در ژنو صورت می‌گیرد، مشخص می‌شود.»

الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سوریه نیز طی سخنانی تصریح کرد: «در این کنگره اپوزسیون حضور نداشت، اما 1393 نماینده و 50 ناظر حاضر بودند. شرکت کنندگان در بیانیه پایانی سه سند را تصویب کردند. فهرست نمایندگان کمیته قانون اساسی که تعداد آنان به 150 نفر می‌رسد، تعیین شد.»

گفتنی است وزارت امورخارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای درباره کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در شهر سوچی روسیه که به عنوان ضامن آتش بس و نماینده مخالفان رژیم اسد در آن حضور داشت اعلام کرد: “یک لیست 50 نفره برای «کمیته بررسی قانون اساسی سوریه» پیشنهاد شده است. ترکیه از ابتدا برای کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه رویکرد سازنده ای داشت. درصورتی‌که سازمان ملل در این مذاکرات حضور فعالی داشته باشد و مخالفان معتبر سوری نقش خود را به خوبی ایفا کنند این نشست می تواند نتیجه مثبتی در روند مذاکرات ژنو نیز داشته باشد.

شورای عالی مذاکرات و ائتلاف ملی سوریه به دلیل شدت گرفتن نقض آتش بس در روزهای اخیر و برخی تردید و نگرانی‌‌ها در این کنگره شرکت نکردند. همچنین هیئت اپوزیسیون سوریه که به منظور شرکت در نشست سوچی از آنکارا راهی روسیه شدند، در واکنش به نصب پرچم و نشان رژیم اسد در فرودگاه و ساختمان کنگره، از شرکت در آن خودداری کردند. شرکت کنندگان در نشست سوچی بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی با هدف تدوین اصلاح قانون اساسی به توافق رسیدند. بدین ترتیب یک کمیته 150 نفره جهت ایجاد تغییرات در قانون اساسی فعلی سوریه تعیین خواهد شد”.

رفتن به نوار ابزار