نسرین ستوده: سه بازداشتی دیگر در قرنطینه اوین کشته شده اند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک روز پس از تایید خبر مرگ سینا قنبری، از بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر ایران، کمپین حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه، ۱۹ دی‌ماه، در گزارشی از مرگ “وحید حیدری در بازداشتگاه اراک” خبر داد.

همین سازمان در توییتی که دوشنبه شب منتشر شد می‌گوید که علاوه بر این دو نفر یک نفر دیگر نیز به نام محسن عادلی در زندان دزفول در استان خوزستان و در جنوب غرب ایران، “خودکشی” کرده است. از سوی دیگر نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری، در گفت‌وگو با رادیوفردا بر اساس شنیده‌های خود از “سه کشته” در قرنطینه زندان اوین خبر داد که “مسئولان” علت مرگ آنها را نیز “خودکشی” اعلام کرده‌اند.

روز دوشنبه گذشته محمود صادقی،‌ نماینده مجلس ایران، با تایید مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندان اوین، در مورد تکرار وقوع “کهریزک دوم” هشدار داد. در جریان اعتراضات انتخابات جنجالی سال 1388 ایران، چندین نفر در بازداشتگاه کهریزک، تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفتند. در روز دوشنبه یک مقام قضایی ایران نیز دلیل مرگ سینا قنبری را “خودکشی” اعلام کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از مدیرکل زندان‌های استان تهران در مورد دلیل مرگ سینا قنبری گفته است که او “با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان، اقدام به خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن خود کرده است”. حال وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران در گزارشی به نقل از بستگان قربانی دوم می‌گوید که “وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی‌ماه ۱۳۹۶بازداشت شده بود روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه، به خاک سپرده شد”.

​به گفته کمپین حقوق بشر، «او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد. عموی او به کمپین گفته است که جنازه برادرزاده‌اش را روز شنبه به خاک سپرده‌اند و او جنازه را ندیده است».

در همین حال به گفته یک وکیل دادگستری به نقل از یک فعال مدنی در شهر اراک، وحید حیدری نیز در زندان دست به خودکشی زده است. محمد نجفی، وکیل دادگستری، به کمپین حقوق بشر گفته است که خانواده آقای حیدری “به شدت تحت فشارهای امنیتی هستند و مجبور شده‌اند او را در قبر و مکانی دفن کنند که ماموران امنیتی تعیین کرده‌اند”.

نجفی به کمپین گفته است: «یکی از فعالان مدنی اراک به من مراجعه کرد که خبری درج شده مبنی بر این که شخصی به علت داشتن ده گرم هروئین بازداشت بود و در بازداشتگاه رضوی اراک با لباس‌های خودش خود را دار زده و خودکشی کرده. ما پیگیری کردیم متوجه شدیم جوانی است به اسم وحید حیدری و اهل یکی از روستاهای اطراف شازند یعنی همین اطراف خود ما است و روز دوم اعتراضات در اراک یعنی دهم دی‌ماه بازداشت شده است.»

کمپین حقوق بشر به نقل از علی باقری، یکی از فعالان مدنی اراک، می‌گوید که «همه می‌گویند که او را در بازداشتگاه بر اثر ضربات باتوم کشته‌اند. پلیس اینجا تکذیب کرده که به واسطه باتوم کشته شده و گفته‌اند به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر بازداشت و در بازداشتگاه خودکشی کرده.» از سوی دیگر نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با رادیوفردا گفته است که «در تماس تلفنی با یک زندانی سیاسی اوین فهمیده تعداد کشته‌ها در قرنطینه اوین سه نفر است».

اما درباره قربانی سوم که نام او «محسن عادلی» و محل مرگ او زندان دزفول ذکر شده هنوز اطلاعات چندانی در دست نیست. کمپین حقوق بشر نیز در توییت خود توضیح نمی‌دهد که چه مقامی خودکشی او را تایید کرده است. در جریان تظاهرات ضدحکومتی سراسری اخیر ایران دست کم 25 نفر کشته، 3700 نفر بازداشت و دهها تن زخمی شده اند. این اعتراضات روز 7 دی/28 دسامبر آغاز شد و مردم در آن خواستار سقوط حکومت ایران شدند.