نرخ بیکاری جوانان ۲۵.۵درصد شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)در زمستان ۱۳۹۷، به‌میزان ۳۹.۵ درصد جمعیت ۱۰ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۶) ۰.۱ درصد افزایش داشته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار زمستان ۱۳۹۷ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به زمستان ۱۳۹۶ هیچ‌گونه تغییری نداشته و جمعیت بیکار کشور با ۶۸هزار نفر افزایش به ۳میلیون و ۲۲۱هزار نفر رسیده است.

در زمستان ۱۳۹۷، به‌میزان ۳۹.۵ درصد جمعیت ۱۰ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۶) ۰.۱ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلین ۱۰ساله و بیش‌تر در این فصل ۲۳میلیون و ۳۱۳هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۰۲هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۱۳۹۷، بخش خدمات با ۵۱.۶ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۴ درصد و کشاورزی با ۱۶.۰ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۵.۵ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۳۹۷ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۶) ۰.۲ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در زمستان ۱۳۹۷، ۱۱.۵ درصد جمعیت شاغل، ‌ به‌دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند، این در حالی است که ۳۵.۵ درصد از شاغلین ۱۰ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

منبع: تسنیم

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار