نخست‌وزیر ترکیه: اجازه نمی‌دهیم آمریکا از اینجرلیک به ایران حمله کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه با حضور در برنامه «انتخابات زودهنگام» کانال یوتیوپ بابالا تی وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «اگر آمریکا خواستار استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک برای حمله به ایران شود، واکنش ترکیه چه خواهد بود»، گفت:

ما تنها در صورت مبارزه با تروریسم، اجازه استفاده از پایگاه اینجرلیک را می دهیم. آمریکا نمی تواند به هیچ وجه برای حمله به کشوری از آن استفاده کند. در دوران اشغال عراق، آمریکا نتوانست از خاک ترکیه استفاده کند. با مصوبه یکم مارس، با موضوع استفاده از خاک و پایگاه های ترکیه مخالفت کردیم.

وی ادامه داد: فارغ از این موضوع، پس از عهدنامه قصر شیرین از 600 سال پیش هیچ جنگی بین ایران و ترکیه رخ نداده است. تصور قرار گرفتن در صف مقابل همسایه مان در یک جنگ احتمالی، محال بوده و امکان ندارد.

نخست وزیر ترکیه در ارتباط با توافق آنکارا و واشنگتن بر سر نقشه راه منبج گفت: اکنون به یک توافق 90 روزه رسیدیم. بر این اساس، عناصر ی.پ.گ و پ.ی.د شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه از این منطقه تخلیه خواهند شد. اداره آن جا نیز به مقامات محلی واگذار خواهد شد. این ثمره تلاش های بلند مدت ترکیه است.

بیشترین میزان تحریم را ما به اسرائیل اعمال کردیم

بینالی ییلدیریم در خصوص روابط ترکیه و اسرائیل نیز تاکید کرد: تا کنون بیشترین میزان تحریم را ما به اسرائیل اعمال کردیم. سفیرمان را از این کشور فراخواندیم، روابط دیپلماتیک را معلق و زمینه برپایی نشست در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فراهم کردیم.

وی ادامه داد: بدین وسیله به غیر از 6 کشور 128 عضو این سازمان با شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و انتقال سفارتخانه این کشور به قدس مخالفت کردند. ترکیه در این زمینه پیشگام شد. در همین زمینه دو بار نیز اعضای سازمان همکاری اسلامی را به استانبول فراخواندیم. در این نشست های اضطراری 50 کشور اسلامی موقعیت قدس، نحوه تشکیل دولت فلسطین و شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین را طی بیانیه پایانی استانبول به جهانیان اعلام کردند. یعنی در یک سو آمریکا و در سوی دیگر سایر کشورهای جهان قرار دارند.

نخست وزیر ترکیه در ارتباط با مسئله حاکمیت بر جزایر در دریای اژه گفت: برخی از جزایر کوچک در این منطقه هستند که نه در حاکمیت ترکیه و نه در حاکمیت یونان قرار دارند. ما هیچ گاه نصب پرچم یونان در این جزایر را نپذیرفته و تدابیر لازم در این زمینه را اتخاذ می کنیم.

رفتن به نوار ابزار