نخستین پرواز موفقیت‌آمیز هلیکوپتر ملی ترکیه/ پیروزی بزرگ صنایع دفاعی جهان ترک

هلیکوپتر نوع «T129» ترکیه که توسط صنایع هوا و فضای ترکیه با استفاده از امکانات داخلی ترکیه طراحی و ساخته و توسعه داده شده است٬ اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

هلیکوپتر نوع «T129» که از مدتی پیش بر روی زمین در حال آزمایش بود در روزهای گذشته از آشیانه خود خارج و به پیست پرواز انتقال یافت. این هلیکوپتر امروز در ساعت 06.00 دقیقه برای نخستین بار از زمین برخاست.

این هلیکوپترکه محصول تلاش‌های شبانه روز مهندسان و تکنسین‌های ترک است، با همکاری خلبانان توساش نخستین پرواز خود را انجام داد و با موفقیت اقدام به انجام مانورهای پیش بینی شده کرد.

اسماعیل دمیر، رئیس صنایع دفاعی ترکیه خبر این تحول مهم را از طریق حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی اعلام کرد و نوشت: «نخستین پرواز اولین هلیکوپترمان که به طور کامل با امکانات ملی تولید شده است برای میهن و ملت منشاء خیر و برکت باشد. از تمامی کسانی که در این خصوص فعالیت کردند بی نهایت متشکرم و به آنها تبریک می گویم. خداوند را سپاسگزاریم».

هلیکوپتر نوع «T129» که در تولیدش از اندوخته های علمی و تجربیات تولید هلیکوپتر تهاجمی نوع «T129» استفاده شده، در اصل نشان دهنده موفقیتی است که صنایع فضایی و هوانوردی ترکیه به آن دست یافته است.

هلیکوپتر نوع «T129» در زمینه نظامی و غیرنظامی کاربرد گسترده ای خواهد داشت. این بالگرد با توجه به نیازهای آینده طراحی شده است.

هلیکوپتر فوق با داشتن قابلیت پرواز در ارتفاع و درجه حرارت بالا، شرایط سخت آب و هوایی٬ عملکرد و قدرت مانور٬ نسبت وزنی کابین / حداکثر بارگیری قصد دارد تا جایگاه ویژه ای در ترکیه و هم در عرصه بین المللی به خود اختصاص دهد.

انتظار می رود که هلیکوپتر نوع «T129» که بالاترین قابلیت بارگیری و گزینه های مختلف تنظیمات را ارائه می دهد٬ در عملیات جستجو و نجات، حمل و نقل پرسنل، وی.آی.پی، آتش نشانی، آمبولانس هوایی و دریایی به ارائه خدمات بپردازد.

پیش بینی می شود این هلیکوپتر با موفقیت به دست آمده فوق و همچنین پس از اتمام آزمایشات زمینی و پرواز و فرآیندهای صدور گواهینامه در سال 2020 به ارائه خدمات بپردازد.

رفتن به نوارابزار