نخستین دیدار پوتین و ترامپ قطعی شد

 در حالیکه برنامه نخستین دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا در حاشیه نشست سران کشورهای جی 20 در هامبورگ آلمان در ابهام قرار داشت، مسکو انجام آن را تایید کرد.

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با زیگمار گابریل گفت: دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در هامبورگ انجام خواهد گرفت.
لاوروف در جمع خبرنگاران که روز پنجشنبه از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه پخش می شد، افزود: روسای جمهوری روسیه و آمریکا در دیدار آتی در باره بسیاری از مسائل گفت وگو و مذاکره خواهند کرد.
وزیر خارجه آلمان نیز گفت: دولت آلمان دیدار سران روسیه و آمریکا در حاشیه اجلاس جی بیست در هامبورگ را مثبت ارزیابی و از آن استقبال می کند.
برنامه دیدار سران روسیه و آمریکا تاکنون در ابهام قرار داشت و سخنگوی کاخ کرملین به تازگی اعلام کرده بود هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
دیمیتری پسکوف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: کرملین برای انجام دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا در هر قالبی آمادگی دارد.
رسانه های روسی پیشتر اعلام کرده بودند که پوتین و ترامپ در حاشیه اجلاس دو روزه سران بیست کشور دارای اقتصاد برتر دنیا یا جی20 در شهر هامبورگ آلمان که 16 تیر ماه آغاز می شود، برای نخستین بار با یکدیگر دیدار می کنند.
روابط روسیه و آمریکا در شرایط کنونی تیره است و دو کشور بر اثر تحریم های آمریکایی همکاری ها در بسیاری عرصه ها را متوقف کرده اند.
دولت آمریکا هفته گذشته درموجی دیگری از تحریم های ضدروسی، 38 فرد و نهاد در روسیه و اوکراینی های مخالف کی یف را در ارتباط با اختلاف چند ساله بر سر شبه جزیره کریمه تحریم کرد.
وزیر امور خارجه روسیه نیز با انتقاد از تحریم های ضدروسی جدید واشنگتن گفت: چیزی جز ابراز تاسف برای روس ستیزی بیمارگونه شرکای آمریکایی نمی توانم بگویم. به نظر من استناد به وضعیت اوکراین از دیدگاه ناظران جدی تمسخر آمیز است. / ایرنا

رفتن به نوارابزار